Senná rýma, zarudlé oči a v kapse připravené nejnutnější kapky, které uleví od akutních syndromů. Tak vypadá běžný režim pylových alergiků, kterým s nadcházejícím jarem začíná období, kdy je lepší míti se na pozoru.

„Alergií trpím od svých šesti let, kdy se mi projevily první příznaky. Tehdy mi kvůli pylu z kukuřičného pole zrudly oči, které mě neuvěřitelně svědili. Nakonec mi byla zjištěna alergie především na různé druhy trav, ale také některé druhy bylin a stromů,“ prozradil Kolínskému deníku dvaadvacetiletý mladík z Kolína, který však v poslední době nad alergií vítězí s pomocí lékařky a vakcín. „Když jsem ještě studoval, chodil jsem průměrně každý druhý rok na vakcinace, které jsem dostával formou injekcí. Sice s sebou stále nosím kapky do očí a po většinu jarních a letních měsíců mám na sobě sluneční brýle, ale mé problémy takřka zmizely,“ dodává Kolíňák.

Lékaři vytvořili pro alergiky takzvaný pylový kalendář, kde je přehled nejběžnějších alergenů, které v daný měsíc v roce začínají kvést a působit tak problémy. První alergeny se objevují s nástupem března, kdy spolu se čtvrtým měsíc v roce mají mít převahu stromy. Výjimku tvoří jen exotický olivovník a národní strom lípa, která nastupuje až v červnu. Z trav v těchto měsících o sobě dává vědět například jitrocel či sedmikráska a především velmi agresivní řepka olejka. Sezóna bylin začíná většinou až od května.

Ovšem podle slov Ivany Soukupová, kolínské alergoložky, je zřejmé, že tyto údaje jsou spíše orientační. „Záleží na počasí. Letos byl mráz, takže oproti loňskému roku byl nástup sezony zpozděný, ale i tak je již v plném proudu,“ říká lékařka, jejíž ordinace má v těchto dnech velmi napilno. A jak je na tom Kolín v porovnání se zbytkem republiky? „Rozdíly moc nevidím, pyl uletí díky větru tisíce kilometrů, takže je to všude podobné. Nicméně rozdíl lze hledat v tom, jak o sebe pacienti dbají a chodí k lékaři. A v tom má Kolín alergiky vzorné,“ uzavírá alergoložka.