Slavnostní otevření stezky se konalo v sobotu dopoledne a dorazilo na něj mnoho obyvatel Českobrodska, kteří si chtěli rozšířit své znalosti a zároveň si udělat hezký výlet. Akci zahájil starosta Českého Brodu Jaromír Fischer. K návštěvníkům promluvili i zástupci ČSOP Zuzana Sýkorová a Hynek Jebavý. Ti také předali ceny dětem, které se na projektu výtvarně podílely.

„Obešli jsme čtyři brodské školy včetně gymnázia a nabídli jsme žákům, aby nakreslili různé druhy živočichů a rostlin, které se v Zahradách vyskytují. Z prací, které jsme dostali, jsme pak vybrali ty nejlepší a ty jsme uveřejnili na informačních tabulích,“ uvedla Dita Mrázková, která se na projektu rovněž podílela. „Základem této spolupráce bylo, aby se místní na tabulích našli,“ dodal Hynek Jebavý.

Naučné obrázky, které ilustrují místní faunu a flóru a které si může každý prohlédnout při cestě Zahradami, tak nejsou žádné kresby z učebnice, ale jsou dílem výtvarně nadaných dětí různého věku. Za svou práci byly děti oceněny diplomem i několika dárky, včetně knihy s názvem „Padesát nápadů pro děti k záchraně Země“.

Po předání cen se ke slovu přihlásila Českobrodská garda, která na počest nové stezky několikrát vystřelila do vzduchu. Stezka tak byla otevřena a mohlo se vyjít na cestu. Ta nejdříve vedla k Tuchorazské hlásce, dominantě zdejšího regionu. Hláska je nyní sice soukromým majetkem, ale návštěvníci měli výjimečnou možnost spolu s průvodcem do stavby nakouknout a poslechnout si i krátký výklad o její historii, která spadá až do roku 1295.

Po zajímavé prohlídce se pokračovalo dál v cestě příjemnou procházkou, také podél Mlýnského rybníka. Kvůli velkému vedru ne všichni dorazili až do úplného cíle, avšak kdo tak učinil, dozvěděl se mnoho věcí nejen o zdejší historii, rostlinstvu a zvířeně, ale i to, že možná v Tuchorazské hlásce straší.
Autor: Tereza Domínová