Radnice se pomalu mohou obávat, že statisícové částky, které investovaly do mobilních radarů kvůli bezpečnosti na silnicích, přijdou vniveč. V Kolíně navíc od března fungují i pevné měřiče v Ovčárecké ulici.

Od 3. března, kdy začaly pevné radary monitorovat úsek od konce nového mostu k nadjezdu směrem na Ovčáry, zaznamenaly okolo devíti set hříšníků, kteří překročili povolenou rychlost. „Do konce května nám přišlo 878 výstupů,“ vyčíslil Viktor Prokeš, ředitel Městské policie v Kolíně s tím, že na odbor dopravy se následně posílají případy, kdy je jasně prokazatelné, kdo se přestupku v daný moment dopustil.

„Když nějaký řidič chce jezdit sedmdesát nebo osmdesát přímo ve městě, musí být připravený na to, že za svůj přestupek bude pokutován,“ myslí si místostarosta Kolína Pavel Hoffmann.

Že obce používají radary jen k tomu, aby si plnily své pokladny, je podle většiny scestné. Pro neukázněné řidiče je to prý povel k tomu, že mohou jezdit, jak se jim zlíbí.

„My jsme měli vytipovaná místa, kde se opravdu vyplatí, když strážníci rychlost měří. Nemyslím tím z finančního hlediska. Hlavně to slouží jako prevence. Ze zkušeností víme, že se radary v tomto směru osvědčily,“ vylíčil českobrodský starosta Jaromír Fischer.

Podle něj by mohlo vše fungovat, kdyby měření rychlosti převzala státní policie. „Musela by ale důsledně svou práci dělat. Samozřejmě se také radit s městem, kde je potřebné dbát nad dodržováním rychlosti,“ dodal.

Místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný by kontroverzní zákon alespoň upravil. „Nějaká regulace případně ano. Ale úplný zákaz měření rychlosti městskou policií je podle mě nesmysl. Mohla by se například vytipovat místa, která jsou riziková. Pouze tam by pak mohla městská policie měřit,“ nastínil jednu z možností.

Měla by mít městská policie možnost měřit rychlost?

Alena Pokorná
38 let, na mateřské dovolené
Podle mne je odebrání měření rychlosti městskou policií v pořádku. Podle mého názoru by ji měla spíše měřit policie státní.

Adéla Procházková
14 let, studentka
Někdo by určitě rychlost měřit měl. To, že ji už nebude měřit městská policie, je asi špatně.

Bára Hokenářová
14 let, studentka
O tomhle jsem již slyšela. Myslím si, že někdo rychlost aut měřit musí. To, že takovou pravomoc odebrali městské policii, je špatné.

Čestmír Šťovíček
34 let, vedoucí
Já s tím souhlasím. Pro mne jako pro řidiče to bude lepší. Městská policie měřila vždy někde za cedulí, za bukem.

Skončí městské radary v bazarech? čtěte zde