Pomáhat a chránit. Toto heslo budou moci občané vidět na zbrusu nových policejních automobilech, které dnes poprvé vyjeli přímo do ulic.

Před čtrnácti dny předával ministr vnitra Ivan Langer policistům celkem šest set vozů Škoda Octavia a osm desítek kusů Volkswagen Transporter. Celková cena, kterou ministerstvo zaplatilo za „první kolo“ obměny vozového parku byla 1, 32 miliardy korun. Celkově by se během čtyř let mělo pořídit dohromady tři tisíce nových automobilů.

Pro kolínský okres bylo přiděleno pět Octavií a jeden Transporter, který je nově vybaven tak, že v něm lze provádět výslechy přímo v terénu. „Součástí reformy policie je modernizace. Obměna vozového parku byl již nutná. Nová služební vozidla budou jistě přínosem pro samotný výkon služby pořádkových a dopravních policistů,“ prozradila Deníku Jana Žďárská, tisková mluvčí Okresního ředitelství Policie ČR.

Interiér vozidel je vyveden v kůži pro snadnou údržbu a obsahují všechno standardní moderní vybavení, navíc i s přípojkou na počítač. Benzinové „jednašestky“ Octavie i Transporter s motorem 2,5 TDi budou zářit novými barvami, kterým vévodí stříbrná, modrá a žlutá. „Výrazné reflexní označení vozidel nelze v provozu přehlédnout, což je jednoznačná výhoda,“ dodává Žďárská, která dodává, že nová služební auta budí přirozený respekt.

Po nainstalování vysílaček a ostatních doplňků se nová policejní auta dostala dnes poprvé do ostrého provozu, kde budou fungovat společně se stávajícími zelenobílými vozy.