Dvůr i část zahrady zaplnilo několik desítek stylových stánků naplněných vším, co jen trochu připomínalo, že o den později již začíná advent. Bohatá byla nabídka občerstvení, dospělé v mrazivém počasí zaujalo hlavně svařené víno, vybrali si ale i nejmenší návštěvníci. Skutečnost, že příprava na Vánoce není zdaleka jen o hmotných statcích potvrdil celý den trvající kulturní program. Ukázky tance hip hop předvedl Aleš Krákora, breackem se pochlubil, Martin Jásek, zazpíval dívčí soubor Osmikrásky a zahrál Pištiband ze Svatbína, vystoupila skupina aerobiku DODO i z loňského trhu známá mažoretka Dáša Kubová.

Děti se ze všeho nejvíce těšily na hodinový koncert Juliána Záhorovského, jednoho z finalistů soutěže Česko hledá Superstar a na následující autogramiádu.
„Já se nejvíc těším,“ svěřila se žákyně prvního stupně kostelecké školy, „na Juliána. Určitě si půjdu říci o podpis. Osmikrásky se mi ale také líbí protože tam zpívá sestra. Na trhu jsem koupila i něco po stromeček. Mamince voňavý pytlík, pro tátu takové hezké postavičky z perníku a také něco pro sestru. Ale nemůžu říci co, protože tady vedle natahuje uši…“

Společné vystoupení známého zpěváka a Osmikrásek dopadlo nad očekávání dobře. „Holky zpívaly moc hezky a když si uvědomím, že naší společnou vánoční písničku zkoušely prý jen třikrát… Opravdu jsou šikuly,“ chválil soubor Julián Záhorovský.

„Myslím, že se trhy povedly, uvažuje ředitelka základní školy Lenka Lasáková. „Loni jsme se snažili pomocí vydělaných peněz dokončit altánek na školní zahradě a ty letošní se stanou základem částky kterou potřebujeme na nákup zahradního traktůrku. Příprava tak rozsáhlé akce vyžaduje spolupráci dětí, všech učitelů i sponzorů, snad nejdůležitějšími jsou společnost Dej bůh štěstí a vydavatelství Lesnická práce.“

Pestrý celodenní program vyvrcholil komorním setkáním ve sborovně, kterou dlouho zněly nejoblíbenější české koledy v podání žáků i pedagogů.

Pavel Pávek