Spíše než řídili, je totiž nutno podotknout, že dohlíželi. Řídit dopravu na kruhové křižovatce totiž není vůbec jednoduchá záležitost. "Podle mě to ti policajti spíše zdržujou. To je hrozný," popsal řidič stojící v koloně vozidel směrem od Prahy ke kruhové křižovatce.

Na stejném názoru se nakonec shodlo i vedení dopravní policie v Kolíně společně s městskou policií."Byli jsme se tam sami podívat a uznali jsme, že toprovoz opravdu spíše zdržuje," uznal před několika minutami šéf dopravní policie Jiří Procházka.Záviděníhodná pozice to určitě nebyla ani pro samotné policisty, kteří nejen že si museli vyslehnout nejednu poznámku, ale navíc by pro svou práci potřebovali někdy plynové masky.

Policie se budesoustředit spíše na přilehlé komunikace k velkému kruháku, kdyby došlo k nějakým zácpám. "To se momentálně týká hlavně Polepské ulice," dodal Procházka s tím, že příští týden ale začínají rekonstrukce dalších hlavních tahů v Kolíně a předpokládá, že doprava se ještě více zkomplikuje.

Odbor dopravy kolínské radnice našemu Deníku zaslal podrobný rozpis stavebních prací na měsíc listopad.

Termín stavebních prací : 31.10 – 30.11.2007

I.) SSaŽ , a.s. vúseku Jaselská – Pražská, od okružní křižovatky k ul. Tyršova

a. frézování za provozu vcelé délce úseku 31.10. – 05.11.2007

b. pokládka živice, řízeno semafory vul. Jaselské 05.11 – 10.11.2007

c. pokládka po pruzích, provoz vprotisměrném pruhu obousměrně 11.11. – 16.11.2007

d. pokládka po pruzích, provoz vprotisměrném pruhu obousměrně 17.11 – 20.11.2007

II.) GEOSAN dopravní stavby, a.s. vúseku Havlíčkova od okružní křižovatkyna Šťáralku ( za školu )

a. frézování za provozu vcelé délce úseku 13.11 – 16.11.2007

b. pokládka živice, řízeno semafory od žel. Přejezdu 17.11 – 22.11.2007

c.pokládka po pruzích ke kolejím, provoz vprotisměrném pruhu 23.11 – 30.11.2007

A k čemu včera došlo?

Doslova šílenství zažívali včera všichni řidiči, kteří museli projet Kolínem. Důvod? Oprava části Žižkovy ulice a směrem do centra totálně ucpaná Polepská ulice prakticky odřízly hlavní tahy vedoucí do centra směrem od Červených Peček a Uhlířských Janovic.
Hned poránu došlo na největší kruhové křižovatce ve městě k nehodě a dopravní kolaps na sebe nenechal dlouho čekat. V Polepské ulici se tvořily několikasetmetrové kolony a vozidla se prakticky nehýbala směrem k centru. „Jel jsem směrem od Uhlířských Janovic. Chtěl jsem se vyhnout uzavírce u nemocnice, tak jsem si nadjel Polepskou ulicí. Ale že tam strávím téměř hodinu, tak to jsem opravdu nečekal,“ popsal zážitek šofér Bedřich Kratochvíl.

Někteří se snažili otočit, vrátit se zpět a vjet do Polepské ulice z nějaké vedlejší komunikace. „Toho jsem záhy litoval. Nebyla šance se dostat zpět. Kolona se prostě nepohnula a nešlo nikam vjet,“ přidal se Milan Holoubek.
Kdo pospíchal, nezbývalo mu, než zkusit jinou možnost. Vrátit se ven z Kolína a zpět do města se vrátit z jiné strany. V tomto případě to znamenalo vrátit se do Zibohlav a přes Radovesnice I a Štítary přijet do Kolína od Kauflandu.
Pokusili jsme se alespoň přibližně změřit ušetřený čas na úkor větší ujeté vzdálenosti. Od nemocnice ke Kauflandu přes Zibohlavy je to přibližně deset kilometrů. Úsek se nám podařilo v klidném tempu ujet do čtvrt hodiny, i když nás na „trati“ trochu přibrzdili dělníci na silnici mezi Zibohlavy a Radovesnicemi I.
Netrvalo dlouho a řidiči si nalezli podstatně kratší řešení, které vedlo přes polní cestu, a poté se svým vozidlem vyjeli u garáží ve Štítarském předměstí.

Seznam aktuálních dopravních uzavírek v Kolíně

Kolín II – uzavírka místní komunikace ulice Antonína Dvořáka od křižovatky s místní komunikací A. M. Jelínka (do 29.2. 2008)

Kolín V – uzavírka místní komunikace ulice K Vinici (do 19.11. 2007)

I. etapa: od křižovatky s místní komunikací (MK) ul. Říční až po křižovatku s MK ul. Boženy Němcové;
II. etapa: od křižovatky s MK ul. Boženy Němcové až po křižovatku s MK ul. Hálkova
III. etapa: od křižovatky s MK ul. Hálkova až po točnu autobusu (křižovatka s MK ul. Na Kopečkách)
IV. etapa: od točny autobusu (od křižovatky s MK ul. Na Kopečkách) až po křižovatku s novou propojovací komunikací silnic II/322 a II/328

Kolín I – uzavírka veřejně přístupné účelové komunikace areál bývalého pivovaru (do 20. 11. 2007)

Kolín II – Uzavírka silnice č. II/125 ul. Žižkova
I.etapa - od křižovatky se silnicí I/38 (ul.Jaselská) po okružní křižovatku s místní komunikací – ul. Masarykova (do 30.10. 2007)
II.etapa – od okružní křižovatky s místní komunikací ul. Masarykova po křižovatku s místní komunikací ul. Jateční (do 15.11. 2007)
III.etapa – od křižovatky s místní komunikací – ul. Jateční po křižovatku se silnicí III/12550 (směr Polepy – Uhl. Janovice) (do 7.12. 2007)

Kolín II – uzavírka místních komunikací ul. Rimavské Soboty, ul. Klenovecká a ul. Masarykova (od 15. 10. 2007 do 20. 12. 2007)

Kolín II – uzavírka místní komunikace ul. Kmochova II. a III. etapa ⋌(od 22. 10. 2007 do 31. 12. 2007)

Kolín – Štítary – uzavírka místní komunikace Na Návsi⋌ (od 22. 10. 2007 do 31. 12. 2007)

Kolín – uzavírka silnice č. II/125 ul. Veltrubská v Kolíně v úseku od ul. Brankovické po ul. Sadovou (úplná) a v úseku od ul. Zličská na konec města Kolína (částečná) ⋌(od 5.11. 2007 do 30.11. 2007)

 

 

Jak vidíte současnou dopravní situaci v Kolíně?

Martin Šmíd
40 let, prodavač
Kolínská doprava je tragédie a obzvlášť v pondělí, úterý a v pátek. Je to neštěstí.

Jaroslav Černý
82 let, důchodce
Chybí parkovací místa. Kolín se dopravou podobá jiným městům. Je to hrůza jako všude.

Pavel Šebrle
19 let, student
Celé město je zacpané nehorázným způsobem. Kolínská dopravní situace, to je hrůza.

Zuzana Hrejsemnou
30 let, na mateřské
Je to hrozné. To jsou samé kolony a čekání. Divím se, že ještě není vybudovaný obchvat.

Kateřina Szkanderová
25 let, operátor
Dopravní situace by chtěla hodně vylepšit a zlepšit spolupráci více organizací.