Časovaná bomba. To je podle odborníků zimní stadion v Poděbradech. Strojovna je totiž v dezolátním stavu a řada lidí se obává i úniku čpavku. „Situace je taková, že všechno dožilo. Nikdo po nás nemůže chtít zázraky. Zařízení obsahuje velký objem čpavku. Hrozí jeho únik do ovzduší. Je to časovaná bomba,“ uvedl Vladimír Kvapil, který na zimním stadionu provádí revizi zařízení.

A že se nejedná jen o plané hrozby, mohou potvrdit i místní obyvatelé. „Může to být dva roky zpátky, čpavek jsme cítili a pálili nás z něj s manželkou oči. Moc jsme nevětrali, museli jsme mít zavřený dům,“ uvedl Eduard Křenek, který bydlí pár metrů od stadionu.

Právě kvůli obavám, aby do ovzduší čpavek neunikal, doporučil Kvapil, aby rekonstrukce proběhla co nejdříve, nejlépe ještě v letošním roce. „Zařízení je zkorodované. Může se stát, že uprostřed sezony se nebude chladit. Najednou vypadne strojovna, z jakéhokoliv důvodu. Rozhodně nedoporučuji zimák provozovat v tomto stavu ještě další sezonu,“ řekl.

Město by však rádo i přes doporučení zimní stadion další sezonu provozovalo. Podle starosty Jozefa Ďurčanského je potřeba najít řešení, jak provozovat stadion i v sezoně 2008/2009. „Rekonstrukce je zřejmá. Hledejme ale cestu, jak přežít ještě jednu sezonu,“ uvedl Ďurčanský.
Radnice má totiž v plánu v Poděbradech vybudovat velké multifunkční sportoviště a součástí projektu má být i rekonstrukce zimního stadionu. V současné době je město před vypsáním výběrového řízení na zpracování projektu. „Reálně začneme s rekonstrukcí v příštím roce,“ řekla místostarostka Jiřina Soukupová.

I zastupitel Jan Kaňka má zájem na tom, aby zimní stadion fungoval. „Dobře se rozjeli žáci v hokeji. Uvažuje se znovu i o postavení A mužstva mužů. Opravdu bych nesl špatně, kdyby se musel na příští sezonu stadion z důvodu bezpečnosti zavřít,“ řekl Kaňka.

Otázkou však je, zda strojovna z roku 1969 vydrží. „Strojovna jede s vypětím všech sil. Odkládat rekonstrukci bych nedoporučoval. Do těch trubek nevidíte,“ řekl strojník Roman Havlík.