Naši reportéři se s hlídkou vydali do chatové oblasti u Kozojed. Žádné narušení objektu nebo pohyb podezřelých osob jsme společně s policisty nezjistili. Chataři, kteří od mužů zákona obdrželi leták s radami, jak na zimu zabezpečit svůj majetek, akci policie vnímali kladně. „Určitě si to přečtu. Je lepší když se tady ukážete. Leták si přečtu,“ rozpovídala se jedna z obyvatelek chatové oblasti. „Letos jsme tady ještě nic neměli, ale v minulých letech to bylo někdy hrozné,“ vzpomněla si. „Několika sousedům chatu vykradli. Stalo se, že tam i celou zimu někdo přespával. Ale my tu stejně trávíme nějaký čas i v zimních měsících,“ dodala jedna ze starousedlic chatové oblasti.

Samotná akce i se konala už od půl deváté ráno do odpoledních hodin. A o co tedy šlo? „Zaměření bylo na eliminaci páchaní trestné činnosti v chatových oblastech. Policisté dále zjišťovali úroveň zabezpečení rekreačních objektů,“ popsala Jana Žďárská z kolínské policie. Důvodů, proč tak často dochází k vloupáním právě do rekreačních objektů je podle ní hned několik. „Rekreační objekty bývají obývány pouze sezónně a bývají situovány na odlehlých místech. Úroveň zabezpečení rekreačních objektů je výrazně nižší ve srovnání se zabezpečením objektů určených pro celoroční užívání. Pachatele této trestné činnosti tedy láká vidina snadného zisku nebo v zimních měsících možnost přenocování,“ popsala.

Včera bylo zkontrolováno celkem 280 rekreačních zařízení. „Po celém území nebyl zjištěn žádný výskyt zájmových osob, nebo věcí pocházejících z trestné činnosti,“ dodala Jana Žďárská s tím, že bezpečnostně preventivní akce budou prováděny v rámci celé územní odpovědnosti Okresního ředitelství PČR Kolín průběžně i nadále.

Zdeněk Holeček, Michal Bílek