Žáci devátých ročníků základních škol měli včera a dnes možnost vybírat z široké nabídky. A že je z čeho vybírat. Zástupci středních škol a učilišť se na každém metru plochy snaží zaujmout. Nejde jen o suchý výklad s propozicemi. Květinové vazby zahradnické školy střídají ochutnávky výrobků kuchařských učilišť, ty zase modely letadel či dotykové monitory průmyslových škol.

Letošní novinka

Letošní ročník přinesl novinku. „Rozhodli jsme se letos trochu pomoci učňovským oborům, které jsou bohužel obecně v menší oblibě než ty s maturitou. Proto po oba dny mají společné prezentace všechny typy škol,“ uvedla Denisa Bílá z pořadatelské agentury Sofia.


Zájem žáků je obrovský. Málokterý deváťák nevyužil možnosti tuto akci navštívit. Většina čerpá informace společně s kamarády. „Hele, ty účesy. Dost dobrý,“ hodnotí čtveřice dívek vlasové kreace předváděné budoucími kadeřnicemi na hlavách dobrovolníků. Na dalším místě se kluci vyptávají na podrobnosti kolem lesnické školy. Vzájemně si dodávají odvahu, „Jaký musím mít průměr, abych měl šanci na přijetí? A má škola intr?“ padají dotazy. Je vidět, že o budoucnosti přemýšlejí.

Vědí už současní deváťáci, na jakou školu si chtějí podat na jaře přihlášku? „Já vím, že bych chtěla jít na gympl, teď už se jenom rozhoduju, jestli Kolín, nebo Kutná Hora,“ povídá Jitka Novotná z kolínské základky. „To já zkusím kutnohorskou průmyslovku,“ reaguje její kamarád. „Jen se bojím přijímaček, zkusím asi pro jistotu nějaké přípravné kurzy,“ dodává.

Zhruba třetina z oslovených žáků však jasno nemá. „Vůbec nevím, přemýšlím, jestli učňák, nebo střední školu,“ říká jeden z pětice kluků. Další jeho slova potvrzuje, sice ví, že střední školu, ale přemýšlí o typu. Právě takovým může akce pomoci.