Kontrola chatových oblastí, pátrání po osobách a věcech, dodržování bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a další preventivních aktivity. To byl hlavní účel preventivně bezpečnostní akce v teritoriálním území Obvodního oddělení Policie České republiky v Kostelci nad Černými lesy.

"Akce se zúčastnilo 55 policistů a čtyři psovodi. Celkem bylo fyzicky zkontrolováno přibližně 1000 chat, 92 vozidel a 47 osob. Policisté uložili 12 blokových pokut," vypočítala Petra Čimová z kolínské policie.

Jak taková preventivní akce zaměřená na chatové oblasti probíhá? Policisté jsou rozděleni do několika skupin a v různých oblastech obcházejí předem danou část území. Kontroluje se, zda majitel svůj objekt řádně zabezpečil nebo jestli se v chatkách někdo nepovolaný nezdržuje. Známý je totiž fakt, že právě chatové oblasti jsou v době „zimního klidu“ častým terčem zlodějů, kteří berou prakticky vše, co se dá odnést. Najdou se i vykukové, kteří chalupu využívají i jako své bydliště.

Záhadná rozestavěná vila

Jeden kontrolovaný objekt se však od ostatních lišil. Jde o rozestavěné luxusní sídlo ve Stříbrné Skalici v ulici Na Hradcích. Otevřená vrata do garáže neskrývají prakticky nic a viditelně lákají zloděje. Uvnitř stojí stará stodvacítka a favorit. V něm jsou navíc i klíčky od zapalování. Venku stojí ještě třetí starší škodovka s vozíkem. Na něm je nějaký stavební materiál. V přízemí, patře ani sklepě však není ani živáčka. I pro samotné policisty je to překvapení. „Lidé se pak diví, že se něco ztratí,“ vystihl jeden z mužů zákona při pohledu na různá nářadí v garáži.

Jedna z místních žen nám sdělila, že takto rozestavěné je to zde již roky. „To už je tady léta. Majitel je prý ve vězení. Co jsem slyšela, měl se podílet na tom podvodu s topnými oleji,“ popsala. Jestli to tak je nebo není, se nám zjistit nepodařilo. Podle domorodců se stavba luxusního domu zastavila. I tak je však na první pohled zvenčí vidět, že cena takového objektu by představovala nemalý peníz.