Sobota 16. srpen 2008, večerní zpravodajství informuje o nejstudenějším letním dni v letošním roce, kdy teplota nepřesáhla 15 stupňů, o vydatných a intenzivních srážkách, o rapidním ochlazení a definitivním konci léta. Přesně v tento den se však na Jelenu nedaleko Konárovic hrstka nadšenců, která před několika lety založila Motoclub Jelen, rozhodla i přes nepřízeň počasí uspořádat velkolepou motorkářskou akci, již tradiční 4. ročník Motostřelecké vytrvalostní tříhodinovky, jednoduše řečeno Grand Prix Jelen.

Po celé republice se pořádají nejrůznější závody veteránů, pařezů, pincků, různé fichtlcapy, ale v případě Grand prix Jelen jde o výjimečné a ojedinělé závody motorek JAWA do obsahu 50 cm3 původní výroby do roku 1985, v kombinaci se střelbou ze vzduchovky na speciální padací terče. V průběhu tří hodin závodění každý tým složený vždy ze dvou závodníků, kteří se na jednom stroji po půlhodině závodění pravidelně střídají, musí prokázat fyzickou výdrž, připravenost stroje a navíc předvést střelecké schopnosti.

Úspěšnou střelbou lze totiž v průběhu závodu získat navíc až dvacet kol a dohnat tak případný motocyklový handicap mnohdy velmi starých pionýrů a pařezů. Téměř 3 km závodní okruh, který je kombinací asfaltové komunikace, zpevněné příjezdové cesty a obyčejné lesní cesty, ve spojení se střelnicí na Jelenu, je sám o osobě předpokladem pro maximální vyžití, zábavu a vzrušení každého příznivce závodění na jakémkoli typu motocyklu.

V sobotu se nepřízeň počasí pokusila ohrozit tento tradiční závod, ale 21 odhodlaných týmů bylo důkazem motocyklového nadšení Jelenské Grand Prix, která je díky odezvám, ohlasu a zájmu veřejnosti v blízkém okolí Konárovic čím dál tím populárnější. I přes velmi chladné počasí je až neuvěřitelné, kolik lidí si udělalo čas a strávilo deštivý den na Jelenském náměstí, kde nechybělo občerstvení, reprodukovaná hudba, tribuna, zázemí pořadatelů, rušné depo a tomu všemu v pozadí stupňů vítězů dominující znak pořádajícího Motoclubu Jelen.

Cílem tohoto podniku není organizovat velkolepé závody desítek pionýrů, ale hlavně vytvoření tradice a zábavy pro nadšence v okolí Jelenu a Konárovic, kterým voní benzín a obdivují staré motorky značky JAWA.

Za podpory Obecního úřadu Konárovice a sponzorských darů pořadatelé věří, že jubilejní pátý ročník na přelomu července a srpna v příštího roku bude zase o něco lepší a úspěšnější než ten letošní.

Vždy je co zlepšovat a zdokonalovat a s tímto heslem si pořadatelé dobrovolně nasazují laťku opět o něco výše než byla ta letošní. Za odhodlání, nasazení a hlavně výdrž po celou deštivou sobotu patří velké díky všem, kteří se akce zúčastnili ať jako pořadatelé, závodníci, diváci či náhodní přihlížející.

Martin Štěpánek