„V Česku už jsou lokality, kde včely nejsou vůbec,“ uvedl pro aktuálně.cz František Kamler, ředitel Výzkumného ústavu včelařského v Dole nedaleko Kralup nad Vltavou. „Už dnes jsou ztráty stejně vysoké jako v dřívějších letech po celé zimě.“ dodal.

Jak se zdá, pohroma se nevyhne ani našemu regionu. „Lidé mi volají, jestli jim na jaře budu moci vychovat včelstva. Momentálně se však nedá určit, jak na tom jsme. Velice těžce se to odhaduje. Včely máme, ale v jaké síle jsou, se pozná až na jaře,“ nastínila včelařka Jana Provazníková z Veletova.
Problém je zřejmě v nedodržování podávání preventivních léčiv včelám a s tím související následky. „Když některý včelař podá lék až v polovině září, tak je to problém. Někteří to prostě nedodržují,“ myslí si známá včelařka. „Včely které jsou vyléčené, tak takzvaně vykradou ty, které jsou nevyléčené,“ popsala.

Jsou bohužel i oblasti, kde se léčby vůbec neaplikovaly. Obávaný Varrua destructor se přemnožil a včelstva jsou prakticky zničené. „Mám známého, který měl dvě stovky včelstev a zbylo mu jich slabých deset. Jiný jich měl šedesát a má jich šest.

Východní část středočeského kraje je na tom údajně lépe než západní. „Nejhůře jsou na tom podle mých zpráv na Rakovnicku nebo Benešovsku,“ poznamenala Provazníková.

Jaká je příčina přemnožení nebezpečného roztoče? „Mimo jiné je to samozřejmě mírná loňská zima a ta vytvořila ideální podmínky pro přemnožení cizopasného roztoče Varroa destructor,“ zmínila včelařka. „V zimě přežívá jeho populace na plodu včel, a loni měl extrémně dobré podmínky. Včely v zimě nepřerušily vytváření plodů a roztoč měl o tři až čtyři generace více než obvykle,“ uvedl Vilém Frisch, místopředseda Českého svazu včelařů.

Odborníci se obávají, že na jaře bude situace ještě dramatičtější, protože včelstva jsou nyní oslabená a nepřežijí zimu. Snad se nejen příroda umoudří a první jarní dny příštího roku nepotvrdí zkázu „životodárného“ hmyzu