Chodci versus auta. Kdo má při případném střetu navrch, je každému jasné. V Kolíně je několik přechodů, které si o podobný karambol doslova říkají. Mimo jiné jsou v ulici Ovčárecká, Benešova, Třídvorská a vlastně na celém průtahu Kolínem.

Na Jaselské jde chodcům o život

Právě přechod v Jaselské ulici je mimo jiných trnem v oku i Karlu Koubskému z Kolína. „Přecházím tady několikrát denně a je naprosto běžné, že tam auta jezdí na červenou. Rozjeté kamiony ve směru od Prahy projíždějí přechodem, i když chodci mají již zelenou,“ hořekoval.
Sám navrhuje řešení. „Navrhuji na tento přechod instalovat kameru zaznamenávající průjezdy na červenou. Nejnebezpečnější je to pro děti a staré lidi, kteří spoléhají na semafor. Na Jaselské jde chodcům doslova o život,“ čílí se.

Značení se prý kontroluje

Podle mluvčího Středočeského kraje Martina Kupky značení na všech „jejich“ úsecích silnic, včetně přechodů, pravidelně kontroluje skupina lidí k tomu určená. Ta dává podněty k obnově vodorovného značení. „Barvy je ale možné aplikovat jenom tehdy, je-li sucho a neklesá-li teplota na hodnotu okolo nuly,“ upozornil. Proto prý zůstávají některé úseky silnic, u nichž byly povrchy obnoveny v pozdně podzimních měsících, bez označení. Klimatické podmínky nedovolily dokončit barevné vodorovné značení.

Správci silnic údajně reagují i na podněty lidí. „Pokud někdo upozorní na neznačený úsek, pracovníci údržby silnic v nejbližším možném termínu značení doplní,“ popsal Kupka. S tím v podstatě souhlasí i Martina Vápeníková z Ředitelství silnic a dálnic. Značení musí podle ní schválit hlavně kraj a policie. „My již jsme pouze ti, kteří značení provádí,“ osvětlila.

Městská policie nemá lidi

Hodně lidí vyčítá Městské policii, že by se neměla soustředit na rozdávání pokut, ale právě ona měla dohlížet nad bezpečností u přechodů. Ředitel Městské policie v Kolíně Viktor Prokeš by rád rozšířil pole působnosti o několik dalších přechodů. Chybí mu však personál. „V současnosti nám na přechodech pomáhá sedm dobrovolníků. Do budoucna bychom jich chtěli deset a dohlížet nad několika dalšími přechody. Vše je však otázkou peněz,“
Jisté alespoň prozatím je, že zmiňovaný přechod v Jaselské ulici se dohledu strážníků jen tak nedočká. „My hlídáme pouze přechody, kde nejsou semafory,“ poznamenal Viktor Prokeš.

Zdeněk Holeček, Dana Zářecká