Jednalo se i o Tři Dvory. Obec však po prozkoumání všech detailů a podmínek od záměru podílet se na vybudování protipovodňových opatření upustila. „To, co nám v minulosti navrhovala firma, bylo naprosto nevyhovující, protože by nám to neochránilo jižní část obce. V budoucnu bychom samozřejmě chtěli nějaký projekt realizovat,“ popsala starostka obce Tři Dvory Jitka Vokolková.

A jaké byly navrhované plány? Měla se vytvořit hráz pod plavební komorou. V plánu se počítalo například i s tím, že by se cyklostezka z Kolína do Tří Dvorů musela zvednout přibližně o metr a půl. Je minimálně zajímavé si takovou rekonstrukci v reálu představit.

Dostat finanční dotaci od státu je totiž podle odborníků pro oblast prakticky neřešitelný problém. Byl vypsán dotační titul. Ovšem pravidla pro získání financí se několikrát měnila. To znamená další a další nároky na obecní kasu, aniž by bylo zajištěné, že se nakonec podaří nějaké finance získat. „Byly neustále měněny podmínky. Sám osobně jsem z toho měl divný pocit,“ uvedl Pavel Horák, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství kolínské radnice.

Je tedy zřejmé, že současné podmínky nejsou nastavené tak, aby bylo jisté, že Kolín nebo jiná obec na protipovodňová opatření nakonec dosáhnou. Příští rok by se situace mohla změnit.