Třicet korun. O tolik více se platí za hodinu stání na Kolínském náměstí oproti „konkurentům“ z Českého Brodu a Kostelce nad Černými lesy.

V současnosti je v Kolíně zpoplatněných deset parkovacích míst, mimo jiné na Karlově náměstí, ulici Dukelských hrdinů, u parkovací budovy ČD, na Obecním dvoře, v ulici Zahradní, Na Pobřeží a ve Smetanově ulici.

Nejvíce řidiči zaplatí na Karlově náměstí, kde je hodina stání přijde na 40 korun. „Čím dál od středu, tím se sazba za parkování snižuje,“ upřesnil vedoucí odboru dopravy kolínské radnice Jiří Jeřábek a dodal, že nejlevnější placené parkoviště ve městě je například v ulici Dukelských hrdinů a u vlakového nádraží.

Počet parkovacích míst v Kolíně však není konečný. „Po dokončení úprav se to bude týkat Husova náměstí, kde sazba bude podobná jako na nejlevnějších parkovacích místech, tedy 10 korun na den.

Počet automobilů, které ve městě parkují, se podle Jiřího Jeřábka nedá odhadnout. „Toto opravdu netuším a nikdy jsem to ani nezjišťoval. Týdně se vybere kolem sto tisíc korun,“ uvedl.

Překvapivě podobně jsou na tom i v Českém Brodě, kde mají pět míst. „V průměru se vybere na parkovném sto tisíc korun měsíčně,“ naznačil českobrodský starosta Jaromír Fischer.

A kam vybrané peníze putují? „Peníze jsou příjmem města, které vybrané peníze rozděluje do dalších svých aktivit. Rozhodně se peníze nevyužívají na občerstvení radních.“ ujistil Jiří Jeřábek.

V Kostelci nad Černými lesy mají parkomaty tři. Cena? Pět korun za půl hodiny stání. „Jen za červenec evidujeme přibližně 4 tisíce zaparkovaných vozidel,“ vypočítala starostka Kostelce Olga Dekojová s tím, že další parkování ve městě vedení radnice v současnosti řeší.

V Kouřimi o zavedení parkomatů zatím neuvažují. „Problémy s parkováním zatím nemáme,“ uvedla starostka Zuzana Čiháková.