Do konce roku získat stavební povolení a během příštího roku snad realizace. Takové jsou nejbližší plány vedení Nové Vsi I ohledně stále diskutované odbočky na Velim a její rekonstrukce. Úsek se stal terčem pozornosti zejména na počátku tohoto roku kvůli tragédii, kdy zbytečně vyhasl život těhotné ženy. O den později jen o několik desítek metrů dál srazil automobil přecházejícího místního muže. I ten na místě zraněním podlehl.

Nejprve měřiče

V tomto týdnu se podařilo realizovat první krok ke zvýšení bezpečnosti v obci na silnici I/38, tedy hlavním tahu z Kolína na Poděbrady. Při vjezdu do obce z obou hlavních směrů, od Poděbrad i Kolína, nyní stojí měřiče rychlosti. Včera odpoledne se ještě dosadily světelné cedule, které zvýrazňují přechody pro chodce. Finance se podařilo získat od krajského úřadu, zbytek doplatila obec. „Dostali jsme 300 tisíc korun a 75 tisíc jsme doplatili z rozpočtu,“ vypočítal starosta Nové Vsi I Josef Keltner.

Od krajského úřadu jsme dostali dotaci 240 tisíc korun na dva projekty. První z nich by měl řešit nejzásadnější problém – odbočku na Velim směrem od Kolína. Stavební povolení by mělo být do konce tohoto roku. Podle projektu by měl vzniknout odbočovací pruh od Kolína směrem na Velim a celkové rozšíření hlavní silnice v daném úseku. Předpokládaná cena samotné realizace by se měla pohybovat okolo tří milionů korun. „Budeme shánět dotační titul,“ popsal starosta s tím, že s výkupem pozemků naštěstí problém nebyl. Patří totiž majiteli komunikace, což je Ředitelství silnic a dálnic, a ne soukromé osobě.

Druhý z projektů počítá se semafory u přechodu pro chodce u místních potravin. „I v tomto případě bychom měli mít stavební povolení do konce tohoto roku,“ popsal Keltner. Zde předpokládaná cena činí přibližně 700 tisíc korun, kterou by měla pokrýt dotace.

Obec dostala i dotaci 300 tisíc na úpravu svislého vodorovného značení. Potřebovala ale spolupracovat s majitelem komunikace, který měnil značení na své náklady. Muselo se vše zkoordinovat, proto prý bylo časové zdržení.

Otázkou zůstává, zda byla nutná ztráta životů, aby se teprve poté podařilo získat všechny finanční dotace.