Už dlouho se o tom spekulovalo. Kolínský policejní ředitel František Churý napsal svou výpověď, ale zatím ji držel schovanou v šuplíku.
Teď je ale všechno jinak. Churý důležitý dokument vytáhl a předložil svým nadřízeným. Post šéfa kolínských mužů zákona opouští. „Ano, skutečně končím,“ potvrdil Churý na přímý dotaz Deníku. Žádost o ukončení služebního poměru podal ještě v říjnu. Od čtvrtka mu tak běží dvouměsíční výpovědní lhůta. Své křeslo tak definitivně opustí k 31. prosinci 2007. A kam půjde? „Do důchodu mám ještě rok a půl. Půjdu dělat něco jiného,“ uvedl. Co konkrétně však neprozradil. „Nezlobte se, ale nerad bych to zveřejňoval,“ řekl jen. Společně s Churým opouští policejní loď i jeho náměstek pro trestní věci Bohumil Manich. Ke konci října podalo na Kolínsku výpověď celkem jednadvacet policistů.

Jde o generační výměnu u policie, nebo za opouštěním policejních řad stojí jiné důvody? A budou odchody pokračovat i v první polovině příštího roku? „Hodně policistů čeká, až budou mít odslouženo deset let. Mnoha lidem to vychází právě na první polovinu příštího roku. Podle mého názoru to bude velký otřes, protože odcházejí špičky,“ osvětluje jeden z policistů sloužících na Kolínsku.

Důvody mohou být samozřejmě i finanční. Podle našich informací někteří uvažují o tom, že výpověď podají hned po Novém roce, aby nemuseli čekat na takzvanou výsluhu 15 let. „Středoškolákovi údajně v automobilce TPCA nabízejí na některých místech dvacet tisíc čistého. To policista nemá ani po dvaceti letech. Navíc jako policista jste stále jednou nohou v kriminále, nebo s prostřelenou hlavou. O tom, že během služby na ulici musíte vyslechnout různé narážky, ani nemluvě,“ popsal situaci člověk znalý věci.

Ve vzduchu také visí oprávněná obava, že by zákonodárci mohli v nejbližší době snížit výši renty, na kterou mají nyní policisté podle současného znění zákona nárok.

Vedení policie chce také snižovat počty v managementu, který je pro ní finančně velice náročný. A právě proto mají v příštím roce ve Středočeském kraji vzniknout čtyři oblastní policejní ředitelství na místo současných deseti okresních. S tím souvisí i snižovaní stavu ve vrcholných funkcích.
Kolínsko by se podle předběžných informací spojilo s Nymburkem a Kutnou Horou a centrum by bylo právě v Kolíně. „Zatím to nemohu oficiálně potvrdit, ale rozhodnutí by mělo padnout do několika týdnů. Pravděpodobnost, že změny budou už k 1. lednu, je však nízká,“ řekl náměstek krajského policejního ředitele Václav Kučera.