Budete se chtít v zimě projít na Kmochův ostrov v Kolíně? Připravte si kvalitní obutí. Nepočítejte totiž se žádnou údržbou tamních stezek.
Rada města v uplynulých dnech schválila nařízení určující úseky místních komunikací, na kterých pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje sjízdnost odstraňováním sněhu a náledí. Mezi ně patří právě i celý Kmochův ostrov.

Opatření se týká třinácti místních komunikací v celkové délce bezmála devíti kilometrů. Obec je ze zákona povinná vždy vydat nařízení rady se seznamem komunikací, na kterých se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje sjíízdnost odstraňováním sněhu a náledí. „Každoročně předkládám radě města nový návrh. Místa jsou ale každý rok přibližně stejná,“ popsal vedoucí odboru dopravy kolínské radnice Jiří Jeřábek.

Správce neudržované komunikace je povinen označit ji v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších právních předpisů a v souladu s vyhláškou. Policie České republiky na to, které místní komunikace budou takto označené, nemá parkticky vliv. „Místní změna dopravního značení je v kompetenci daného obecního úřadu,“ popsal Vlastimil Hruška, vedoucí dopravního inspektorátu kolínské policie. Podle něj se policie může vyjádřit k technickému osazení značek. „Jsou dané normy, kde značka může a naopak nemůže být umístěná. Jde například o kombinaci s jinými dopravními značkami,“ doplnil Hruška.

Účinnost nařízení nezajišťující sjízdnost odstraňováním sněhu a náledí na vybraných místních komunikacích platí od prvního listopadu tohoto roku do konce března příštího roku. Lidé, kteří používají vybrané komunikace, musí tedy na ošetřené komunikace v zimním období zapomenout.

Místní komunikace, které se nebudou udržovazt úsek (od – do) ⋌délka v km

Na Přesypu garáže⋌ 0,380
Zličská garáže ⋌ 0,580
Cihelna garáže ⋌ 1,800
Zborovská garáže ⋌ 0,300
Zahrádkářská kolonie Peklo od konce ul. Borovské ⋌ 2,600
Na Magistrále dvůr č.p. 650 – 657 ⋌ 0,120
Benešova dvůr za č.p. 619 – 620 ⋌ 0,100
Kmochův ostrov – cesty celý⋌ 0,800
Háninská – nezpevněná celá ⋌ 0,600
Cyklostezka podél propoje Sendražice – Vinice ⋌ 1,050
Propojovací cesta Kolín – Polepy ⋌ 0,426
Zibohlavy – schody mezi ul. Ke Kovárně a ul. U Vodárny ⋌ 0,020
Na Rozcestí, Zibohlavy celá ⋌ 0,040

platí od 1. listopadu 2008 do 31. března 2009