Na tom, že stav kouřovodů na Kolínsku je žalostný, se shodují kominíci i hasiči.

„Komíny jsou vesměs hodně zanedbané. U stálých zákazníků je to většinou v pořádku, ale tam, kam jde člověk poprvé, tam jsou většinou v dost hrozném stavu,“ popsal kominík Stanislav Košnar s tím, že velké nebezpečí představují například různé vnitřní dřevěné konstrukce v blízkosti komína, vyskytující se hlavně ve starších objektech.

Největší hrozba je ale prasklina v komíně. „Pak stačí málo a chytí střecha či stropní výplň,“ dodal Košnar.

Nejčastější příčinou prasklin je podle něj požár sazí v kombinaci se stářím tělesa. „Po požáru sazí je proto vždy potřeba provést důkladnou kontrolu celého komína,“ doplnil.

Právě k požáru sazí dochází poměrně velmi často. „Se začátkem topné sezony jsme už samozřejmě k takovým případům vyjížděli,“ uvedl Jan Bradna, ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Kolín.

Příčin je několik. „Je pravda, že lidé údržbu komínů zanedbávají. Dalším důvodem je ale fakt, že dříve kominíci fungovali pod národním podnikem, takže z povinnosti po domácnostech chodili. Dnes už je povinností občanů kominíka objednat. Samotní kominíci navíc často dají přednost třeba revizi kotelny,“ myslí si hasičský inspektor Luboš Kovanda.