”Vždyť veřejný pořádek se dá udržet i jinak. Může se stát, že budeme jako v Americe a lidi budou pít z igeliťáků,” ozývaly se některé pochybující hlasy z řad zastupitelů.

Návrh městské rady překvapivě podpořil opoziční zastupitel, senátor Pavel Lebeda. „I když mohou být různé námitky, někde se začít musí,” řekl s tím, že návrh naprosto podporuje i přesto, že většina lidí podle jeho názoru pokutu stejně nezaplatí a budou s ohledem na to, že žijí ze sociálních dávek, nepostižitelní.

Lapidárně charakterizováno, požívání alkoholu bude zakázáno v blízkosti škol, nákupních středisek, nádraží a na zastávkách. Postih za porušení vyhlášky se může podle místostarosty Tomáše Růžičky vyšplhat až na 30 tisíc korun.

Diskuze se rozpoutala i kolem vyhlášky omezující hrací automaty. „Myslíte, že je to rovná soutěž, když v Kouřimce se provozovat nesmí a v Legerově už ano?” ptala se zastupitelka Eva Kopáčková.

„Do středu města automaty jednoznačně nepatří. Centrum je vymezeno jednoduše tam, kudy kdysi vedly městské hradby,” reagoval starosta Vít Rakušan. Vyhláška byla nakonec schválena a v důsledku se dotkne 20 automatů. Město tak na poplatcích z nich přijde podle odhadu místostarosty Jana Pospíšila ročně o 4 až 6 milionů korun.