Terénní pracovnice podle slov vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Ludmily Navrátilové pomůže rozkrývat problémy v lokalitách Zengrovy ulice, Havlíčkovy, Reisovy, Tovární a dalších. 
Z velké části zde bydlí romské rodiny. Principiální důvody vedly podle jeho slov zastupitele, senátora Pavla Lebedu k nepodpoření tohoto záměru při hlasování. Poukázal na kritiku Evropské unie přetrvávání státem podporovaného povalečství či toho, že 30 procent dospělých Romů si opatřuje prostředky v rozporu se zákonem. „Stále se podnikají nekoncepční kroky. Terénní pracovník je jedním 
z nich,” podotkl Pavel Lebeda.

Zastupitel, krajský radní Karel Molnár se dotazoval po efektu práce terénní pracovnice v předchozích letech. „Pomáhá obci zmírňovat zejména následky finanční negramotnosti,” reagovala vedoucí Ludmila Navrátilová.

Podle starosty Víta Rakušana je spolupráce s terénními pracovníky výhodná. Obyvatelé zmíněných lokalit 
k nim pojali důvěru. „Za Kolín garantuji jejich přínos,” poznamenal.

Řeč samozřejmě v této souvislosti nemohla nepřijít na problematiku severních Čech, konkrétně ubytoven, do nichž plynou státní prostředky na bydlení. „Některá města, jako třeba Čáslav, si to již uvědomila a vykupují nemovitosti, aby se jich nemohli zmocnit podobní podnikatelé,” připomněl Pavel Lebeda.

Podle místostarosty Tomáše Růžičky je v Kolíně dost podobných ubytoven, konkrétně 18. Dvě z nich byly nedávno uzavřeny, byly zde například problémy s odběrem elektřiny. Kompletní výsledky státní kontroly město podle jeho slov dosud ještě nemá.

Do diskuse se zapojil také zastupitel Bohumil Herčík co do oblasti školství. „Znám hysterii EU vůči našemu státu. Obáváme se někdy, že za chvíli nebudeme vzdělávat většinovou populaci, ale věnovat se jen těm problémovým,” poznamenal.

Zda příspěvek na terénního pracovníka Kolín dostane, by se mělo vědět do konce prosince.