„Chceme doložit vysokou kriminalitu a také fakt, že město samo už nemá další šanci, jak jí čelit,“ shrnul starosta snahu vysvětlit na „nejvyšších místech“, že Kolín má svá specifika, přilévá se do něj jako do dopravního uzlu kriminalita ze všech světových stran, narůstá mu počet obyvatel, funguje zde řada ubytoven atd.

„Od roku 2005 je Kolínu všemi možnými vládami slibováno navýšení stavu státních policistů, ale ty se zatím stále spíše snižují,“ podotkl starosta.

V rámci boje s nesnázemi ve městě se s počátkem nového roku rozbíhá také projekt Strážníci do ulic.

„V našem městě stále dochází k narušování veřejného pořádku, poškozování majetku města, zeleně, znečišťování veřejných prostranství a atd. Vedení města se rozhodlo učinit prostřednictvím Městské policie Kolín kroky, které by měly vést ke zlepšení současného stavu,“ předeslala k této záležitosti mluvčí radnice Jiřina Holubová.

„Ve svých volebních programech jsme slibovali, že učiníme opatření, která povedou ke zlepšení bezpečnostní situace v Kolíně. Bohužel nevyřešíme zásadní problém – obrovský podstav státních policistů v našem regionu,“ říká starosta s tím, že přesto se město nevzdává zodpovědnosti a plní slib, kterým je rajonizace Kolína.

Projekt Bezpečný Kolín – strážníci do ulic přináší rozdělení města do pěti okrsků, přičemž za každý z nich bude zodpovědná jedna pochůzkářka.
Tu budou moci občané osobně i telefonicky informovat o aktuálních problémech.

Náplň okrskových policistek nebude primárně represivní, jejich úkolem bude především znát dokonale svůj rajon, komunikovat s místními obyvateli, podnikateli, upozorňovat na veškeré nedostatky související s bezpečným životem ve městě – ať už v oblasti dopravy či veřejného pořádku.

„Pevně věříme, že se nový systém osvědčí, občané ho přivítají a komunikace s policistkami bude bezproblémová. Těšíme se samozřejmě na veškeré postřehy k práci Městské policie Kolín a doufáme, že se Kolín opět stane bezpečným místem pro život slušných občanů,“ doplnil starosta Vít Rakušan.