Lépe jsou na tom silnice, které dostaly celý nový asfaltový povrch. Takzvaným odloženým financováním se kraji vloni podařilo opravit silnice za půl miliardy. Stejná částka poputuje do oprav krajských silnic i letos, opět se bude jednat o několikakilometrové úseky, takové, na jaké se dříve poněkud zapomínalo, trojky silničky mezi vesnicemi.

„Teď dáváme dohromady okresní priority a na jaře se rozjedou celoplošné opravy, většinou několikakilometrové nové asfaltové koberce,“ říká hejtman David Rath.

Dvě půlmiliardové akce, tedy loňská a letošní, měly vést k tomu, že v kraji už by neměla existovat totálně rozpadlá silnice.

Nejdůležitější návrhy na silnice ve skutečně kritickém stavu dávají cestmistři. „Ale přihlížíme i k návrhům občanů, mohou psát prostřednictvím našich webových stránek. Ptáme se starostů obcí, i oni mají právo iniciovat opravy, poté na kraji seznam dopilujeme, aby postihoval nejhůř postižené úseky,“ říká hejtman.

„Samozřejmě silnic je strašně moc, je to obrovská síť a podstatná část není v dobrém stavu. Nad seznamem někdy, to se ví, probíhají vášnivé diskuze,“ dodává s tím, že v 90% se daří opravovat ty nejhorší úseky.

Kraj si podle slov hejtmana hodně sliboval od akce, kterou vyhlásil vloni a stále běží. Spočívá v možnosti, aby lidé kontaktovali kraj přes internetové stránky či krajské cestmistry a upozorňovali na problematické úseky silnic.

„Na našem webu si mohou dohledat cestmistra, který odpovídá za tu kterou silnici. Tito lidé jsou klíčoví, ti jsou na místě, ne hejtman. Já a radní nemůžeme mít povědomost o stavu všech silnic. Mám zápisník, když narazím na špatnou silnici, poznamenám si a předám správě a údržbě silnic, ale nelze být všude,“ vysvětluje.

„Čekali jsme, že občané a starostové se daleko více zapojí do vyhledávání špatných úseků. Zklamáním pro nás je, že jen zlomek občanů a starostů se o to aktivně zajímá. V hospodě nadávají všichni, ale když jim dáte možnost, aby si našli svého cestmistra, s ním to začali řešit a dali podnět k větší opravě, zjistíte, že podnětů přišlo pár, co vím, tři, čtyři. Na celý obrovský kraj mi to přijde strašně málo. Jsem trochu naštvaný, že jsou lidi takhle pasivní,“ shrnul hejtman.

Rada kraje bude seznam silnic, které se budou letos opravovat, schvalovat v nejbližších dnech. Takže chcete-li ještě na opravdu špatný úsek silnice upozornit, a vytvořit tak možnost, že by se na jeho opravu mohlo dostat už letos na jaře, neváhejte. Učinit tak můžete přímo na stránkách kraje nebo si vyhledat svého cestmistra nebo svého krajského zastupitele a přes něj apelovat.

Jak obce využívají možnost bojovat o opravy silnic

Červené Pečky, starosta Jan Dvořák: Upozorňoval jsem a musím říct, že (i když člověk musí být na pochvaly opatrný), jsem téměř spokojený. Vloni a předloni u nás docela hodně udělali, ty nejbolavější úseky jsou opravené. Kdyby ještě udělali silnice Bohouňovice I, Bořetice. Tam se opravil kousek a bylo by potřeba dál, lidé si stěžují už několik let.

Cerhenice, starosta Marek Semerád: Rozhodně jsme upozorňovali. Často si starostové stěžují, že se jim nedostává podpory, ale nelze se divit, když nejsou sami aktivní. Zase se bude říkat, že u Cerhenic se opravuje proto, že jsme s panem hejtmanem v jedné straně. Ale je to typický příklad toho, že se dostane na toho, kdo dřív přijde a hodně se o své hlásí.

Klášterní Skalice, starosta Jaroslav Lukeš: Této možnosti jsme nevyužili, ale určitě se na stránky kraje podívám. Nicméně s cestmistrem jsme v kontaktu. Obecně tu ale cesty nemáme až tak hrozné. Na to, že jsou to silnice trojky, to ještě celkem jde. Akutně však teď musíme udělat něco s mostem, unikátní památkou.