Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hejtman besedoval se studenty o budově gymnázia

Kolín – Několik set studentů se shromáždilo v tělocvičně gymnázia, aby s hejtmanem Davidem Rathem besedovalo o budoucnosti budovy, v níž studují.

22.10.2011 33
SDÍLEJ:

Z besedy hejtmana Davida Ratha se studenty kolínského gymnáziaFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Gymnázium jakožto krajská škola sídlí v chátrající městské budově. Dosud v ní kraj platil symbolické nájemné jednu korunu ročně. Město přišlo s návrhem zvýšení na takřka milion s tím, že tři čtvrtiny této částky by investovalo do budovy. To kraj odmítl a nabídl převzetí budovy s garancí její opravy.

„Pokud bychom dávali Kolínu milion, jak by k tomu přišla jiná města, kterým takovýto nájem neplatíme? Spustilo by to lavinu požadavků na zvýšení nájmů za školy,“ odůvodnil hejtman David Rath. Následně městské zastupitelstvo rozhodlo, že chce převzít zřizovatelská práva a povinnosti nad gymnáziem na město.

„Neprodleně jsme kraji poskytli informaci, jak zastupitelstvo města rozhodlo, a posléze jsme ještě poslali speciální dopis s žádostí, aby se kraj touto otázkou ve svých orgánech zabýval. Bylo nám avizováno, že žádost akceptují a budou se jí zabývat. Nebudeme předjímat, jak to dopadne v orgánech kraje,“ řekl starosta Vít Rakušan.

Hejtman vidí toto rozhodnutí jako nešťastné. Navíc se po Kolíně šíří zvěsti o tom, jestli se bude gymnázium stěhovat, slučovat atd. „Chtěl jsem studenty ubezpečit, že debaty mezi krajem a městem jsou debatami čistě technickými, to znamená o tom, jestli bude budova města, nebo kraje. Tyto debaty nesmí mít vůbec žádný dopad na studenty,“ řekl hejtman.„Hledáme optimální řešení. Mně stále připadá nejlepší, aby budovu měl kraj a ten ji v příštích letech opravil. Potřebná částka nebude vůbec malá, odhadem okolo 60 milionů. Jde nám o to, aby se budova, která je ve špatném technickém stavu, dočkala rekonstrukce. I studenti to na vlastní kůži nyní poznali, protože technická část, která patří městu, se už léty totálně rozpadla, takže se během opravy netopilo. Schytal jsem to od studentů já jako hejtman, ale nemohli jsme za to my jako kraj, protože jde o zařízení města, nikoli kraje,“ dodal.

„Město, podle mého soudu dost nešťastně, rozhodlo, že chce převzít zřizovatelská práva nad gymnáziem. Neříká však druhou věc, a to, kde chce vzít peníze na záchranu budovy. Usnesení kolínského zastupitelstva samozřejmě registrujeme, a tak se budeme muset zeptat krajského zastupitelstva, jestli s tím bude souhlasit,“ říká David Rath.

"Myslím, že zastupitelstvo kraje bude chtít znát, kolik je město ochotno zaplatit za náš majetek, který je uvnitř budovy. Krajskému zastupitelstvu také neleží na srdci jen ekonomické záležitosti, ale hlavně prospěch školy a studentů, takže bude se ptát, kolik je Kolín ochoten investovat do budovy, pokud mu zřizovatelská práva převedeme. Aby kraj věděl, jak se město o školu postará. Pokud nám město Kolín slíbí, že v příštích dvou, třech letech do budovy investuje prostředky v řádu desítek milionů korun, pak si myslím, že by krajské zastupitelstvo mohlo s plánem převodu zřizovatelských práv nad gymnáziem na město souhlasit. Pokud ale takový příslib nebude, myslím, že krajské zastupitelstvo nebude chtít pustit školu do zcela nejistého prostředí,“ uvedl hejtman.

Krajské zastupitelstvo zasedne v prosinci. Předtím se bude celou záležitostí samozřejmě zabývat rada kraje. „Já osobně budu doporučovat vznést na město Kolín dotazy ohledně ochoty odkoupit náš majetek, druhá věc je, aby nám zastupitelstvo učinilo usnesení, jak velké částky a v jakém časovém horizontu do budovy gymnázia investuje. Když teď bylo rozpadlé topení, příště může spadnout střecha,“ zakončil hejtman.

„To, co nám zákon umožňuje, je být pasivním členy jednání,“ říká k problematice budovy kolínského gymnázia jeho ředitel Ivo Zachař.

„Ani školský zákon ani zákon o obcích neřeší, co my bychom chtěli, či nechtěli. Situace je pro nás dvakrát komplikovaná, protože po dobu dvaceti let se do budovy neinvestovalo. Poslední investice byly v roce 1994. Dělaly se určité investice, ovšem v té době se nepřipouštěla žádná jiná varianta, protože všem zúčastněným stranám korunové nájemné vyhovovalo. V okamžiku, kdy došlo k jeho navýšení, vznikl nynější problém. Když nám byla původně učiněna nabídka na investice do opravy, vyjádřil jsem se, že by mi tato varianta vyhovovala. Nepříslušní mi ale nerespektovat rozhodnutí města, které se svého historického majetku a velmi pěkné, leč částečně zubožené budovy nechtělo vzdát. Nyní jsme trpnými články a musíme čekat, až se obě strany dohodnou,“ dodává ředitel.

Podle jeho slov nyní není podstatné, kdo bude opravy financovat, důležité je, aby to bylo bezprostředně.

Gymnázium podle svého ředitele není v této chvíli nikde dlužníkem, kraj svým školám, to, co jim z rozpočtu náleží, dává. „Takže v podstatě jsme na tom stejně jako jiné školy. V době ekonomické krize toho máme málo, ale máte to samé málo jako všichni ostatní. Nicméně okny fouká a bolavých míst je tu spousta. Třeba řízení a regulace kotelny. To, co se zmiňovalo na besedě, souviselo s čerpadly. Ta už mají naběháno deset let,“ podotkl.

Na besedě s hejtmanem přišla řeč také na možnost kolínského referenda či případnou návštěvu studentů na zasedání městského zastupitelstva. Dojde podle ředitele gymnázia na tyto možnosti? „Z dotazů v podstatě nevyplynulo, jaký je většinový názor. Nicméně problematika bude asi více zajímat rodiče než studenty. Podprahově si navíc každý uvědomuje, že kontinuita školy bude zachována, jednoznačně to na besedě zaznělo,“ odpověděl Ivo Zachař s tím, že rodiče vedení gymnázia dosud nikterak nekontaktují, neboť informace o vývoji situace od června přináší média.

Autor: Jana Martinková

22.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby do poslanecké sněmovny v Cerhenicích na Kolínsku
33

OBRAZEM: Volby do poslanecké sněmovny na Kolínsku

Volební místnost Radim, Kolínsko.
39

Radimští mohou do volební místnosti výtahem

Dobřichovští vydali pět volebních průkazů

Dobřichov - Ve volební komisi v Dobřichově jsou dva muži. Společně s dámským osazenstvem komise dohlíží na to, zda mají voliči platné občanské průkazy. "Lidé od dvou hodin chodí průběžně," shodují se komisaři. Žádný problém prý zatím nenastal. Volit chodí lidé různého věku. V obci vydali pět voličských průkazů.

Nedočkavci čekali venku před otevřením volební místnosti

Pečky - Volební komise 4. okrsku v Pečkách se začala ve zdejší sokolovně scházet v půl druhé. Bylo potřeba připravit obálky a zapečetit urny. Už pár minut před druhou hodinou stáli venku první nedočkavci.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Od volební urny s kočárkem za příbuznými

Kolín – Alespoň na chvíli vzdálen od politických třenic zůstane po dobu voleb lídr středočeské kandidátky STAN Vít Rakušan. Volit bude čtyři hodiny po poledni v Kolíně, kde působí jako neuvolněný starosta – a do volební místnosti ve školce v Bachmačské ulici to má jen kousek; bydlí totiž ve stejné ulici. Jinak se ale jeho světem stanou návštěvy příbuzných – a kočárek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení