Pečovat se ale vyplatí i o přístroje a stroje, které denně používáme. Mrazy by se vám totiž neblaze mohli podepsat na výdrži vašich baterií v noteboocích či mobilních telefonech, na teploty pod nulou byste měli připravit i svůj automobil.

Přesto si můžete mrazy užít: zima si vyloženě říká o to, abyste vytáhli ze skříní brusle a vyrazili nakluziště nebo na váš oblíbený rybník.
Hlavně nezapomínejte na to nejdůležitější: kovové zábradlí se teď rozhodně nevyplácí olizovat!

V extrémních mrazech myslete také na svá zvířata, zejména na ta chovaná venku. Nejdůležitější je, aby měla přístup k čisté vodě, v teplotách hodně pod nulou voda i v závětrném místě zamrzne během chvilky. Paradoxně tedy v mrazu hrozí dehydratace minimálně stejně jako v létě při 40 stupních ve stínu.

Psi trvale venku
Pokud to například váš pes, který je jindy trvale venku, snese, vezměte ho třeba do chodby či verandy. Pozor na velké teplotní přechody. Nenechte ho nahřát u kamen, aby pak šel ven do minus dvaceti. Pro zvíře trvale chované venku je vhodná zateplená, suchá bouda s předsíňkou, bránící větru a průvanu. Pejsek patrně dovnitř uvítá také teplou deku či starý spacák.

Psi gaučáci
„U psů chovaných v bytě mají majitelé venčení obvykle nacvičené. Gaučáci, kteří se vyráží vyvenčit rovnou od radiátoru, chodí s oblečky, je vhodné jim tělo zakrýt kvůli riziku onemocnění ledvin a podobně. Existuje i krém na tlapky pro psy, kteří chodí po městských chodnících, kde se solí,“ říká vedoucí psího útulku Alice Kubíčková.

Podle jejích slov není od věci procházky zkrátit, nicméně záleží hlavně na vašem čtvernohém společníkovi. „Pes si sám řekne, co chce, stačí si všímat změn v jeho chování, v chůzi a respektovat jeho potřeby. Není potřeba měnit zavedený denní rytmus, dobu, kdy se obvykle chodí ven, jen případně pobyt venku zkrátit,“ říká vedoucí útulku.

Kočičí kamarádi
Svým kočičím členům domácnosti, pokud nespávají doma ve svém pelíšku, se pokuste zajistit přístup do prostor pokud možno bez průvanu a vlhkosti, kde lze připravit i misku s vodou, jež je v těchto dnech tak důležitá a v kůlně či dřevníku zamrzne o dost později než venku na mrazivém větru.
K zateplení stačí zbytek polystyrenu pod misky i pod starou deku, na které micka najde útočiště v krutých mrazech. Starý proutěný košík nebo papírovou krabici s dekou kočky mnohdy uvítají víc než superpelíšek ze zverimexu.

Zpěvní ptáci
I když vám bude doma v kamnech příjemně praskat dřevo, nezapomeňte také na ty, kterým je útočištěm před mrazem většinou jen husté křoví. A shánění potravy je mnohonásobně těžší než v létě, někdy až prakticky nemožné. Opeření kamarádi jistě vděčně ocení něco k snědku v krmítku.
„Nejlépe slunečnici, ořechy, proso, lojové koule, lněné semínko, jablka. Hlavně nedávejte zbytky z kuchyně,“ říká vedoucí stanice pro hendikepované živočichy v Pátku Luboš Vaněk. V obchodě lze koupit už přímo krmení pro zpěvné ptáky. Nejčastěji se vám u krmítka ukáží zvonci, sýkory, pěnkavy, stehlíci, kosi či strakapoudi.

Vodní ptactvo
Přilepšení si zaslouží i vodní ptactvo, které silné mrazy nutí stěhovat se na nezamrzlé řeky. V Kolíně na Labi je jedno z největších zimovišť v širokém okolí. „Zde opravdu prosíme o přikrmení, stahuje se sem velké množství ptáků,“ dodává Luboš Vaněk a upozorňuje, aby ovšem lidé nekrmili slaným pečivem, tedy aby sůl z rohlíku jednoduše odrolili. Pak si na dobrůtce, která nebude ohrožovat jejich zdraví, pochutnají labutě, kachny nejen lísky, ale i slípky, chocholačky a řada dalších druhů.

Pár rad, co s vaším vozidlem

Pospícháte ráno do práce nebo se se zmrzlým nosem už už těšíte domů či alespoň vytopeného auta, otočíte klíčkem a… nic. Baterka tím ani nehne. Co podniknout, aby se to nestalo? Nechte si zkontrolovat či sami zkontrolujte stav autobaterie
– podle výsledku rozhodněte, zda dolít elektrolyt nebo destilovanou vodu
– anebo rovnou koupit novou baterii
– samozřejmě je dobré baterii nabít a také očistit kontakty, jež bývají často zoxidované, a trochu namazat vazelínou
– nezapomeňte také na antifreez, obvykle bývá naředěný do 25 pod nulou.

Strážníci doporučují termoprádlo

Jak si poradit v třeskutých mrazech, kdy se potřebujete pohybovat delší dobu venku, radí městští policisté. Ti mají totiž hodně zkušeností se živly kvůli pochůzkám. Řešením je hodně vrstev hodně teplého prádla. „Určitě to chce termoprádlo, to je základ. Potom se hodí silné ponožky a hodně vrstev oblečení na sobě,“ doporučil Viktor Prokeš, ředitel městské policie. A pokud je hodně velká zima, tak zahřeje i čaj. „Pokud to jde, tak třeba hlídka pochůzkářům doveze čaj na zahřátí, aby nemrzli třeba tři hodiny na pochůzce,“ dodal ředitel strážníků.

Zima škodí bateriím nejen v mobilech

Bateriím obvykle svědčí teploty v rozmezí od 15 do 20°C a jakékoliv extrémní vychýlení z tohoto optima je může poškodit. Dlouhodobé působení silných mrazů by mohlo baterii i úplně zničit. Pokud se tedy přístroje používají při velmi nízkých teplotách, je vhodné je ihned po použití chránit termoregulačním obalem, který zamezí jejich promrznutí.

Stejně tak jim škodí časté přechody z tepla do zimy a naopak. Při příchodu z mrazu do vytopené budovy totiž na vychladlém přístroji kondenzují vodní páry, které mohou způsobit zkrat. Tomu lze zabránit uzavřením přístroje do vzduchotěsného igelitového sáčku, páry tak zkondenzují na povrchu sáčku a přístroj zůstane vlhkosti ušetřen. Pokud již ke kondenzaci došlo, v žádném případě přístroj nezapínáme, vyjmeme z něj baterii a necháme ji vyschnout za přirozené teploty.

Děti potřebují pohyb venku, ale s mírou

V zimě je první starostí každého rodiče to, aby jeho dítko bylo teple oblečené jako v bavlnce. Ovšem chovat děti doma v papučích za pecí rozhodně nejde. Vycházky dětí v mateřských školách jsou omezeny teplotou minus deset stupňů. „Záleží na konkrétní situaci, nechodíme ven třeba i při minus sedmi,“ podotkla ředitelka kutnohorské Mateřské školy Pohádka Zdeňka Slavíčková. Přestože třeba meteorologové předpovídají mrazy, tak vycházky řeší vždy aktuálně ten daný den. Ideální je vrstvené oblečení s využitím cibulové metody včetně dvou čepic, tedy fleecovou a navrch teplou vlněnou, toto je důležitější u děti ještě více než u dospělých, protože právě přes hlavu uniká až třetina tepla a v porovnání ke zbytku těla tvoří u dětí hlava větší část než u dospělých. Neovazujte dítěti šálu kolem pusy, dochází ke srážení par a může dojít k omrznutí i při nižších teplotách.

Nejlepší dobou k pobytu venku je kolem poledne, kdy bývá nejtepleji, avšak v době a na místech s inverzí se musí děti pobytu venku zříci. Rty chráníme speciálními krémy určenými do mrazů. Po návratu zajistíme přísun tekutin zahřejeme postupně ruce a nohy.

Vysekávání děr do ledu

Rybáři příliš lidem nedoporučují, aby se pouštěli na led, aby vysekali díry kvůli rybám. Mohli by se totiž snadno propadnout. „Pokud se už na ledě pohybujete, tak zásadně po krajích, na prostředek se nepouštějte,“ doporučil Milan Novák, hospodář místní organizace Českého rybářského svazu. Rybáři spoléhají na techniku, která vyrábí díry sama. „Je to vrtule na plovácích, říká se tomu elektricky rozmrazovač,“ poznamenal k speciálnímu přístroji Milan Novák.

Základ úspěchu je v zahřívání se nápoji

Boj s krutou zimou můžete vyhrát nejen zevní izolací teplým oblečením, ale také vnitřním oteplováním. Pomůže horký čaj, podle chuti a věku případně dochucený například rumem. Zahřát se v mrazivých dnech můžete také džusy, určité příchuti můžete k dokonalosti doladit třeba kouskem skořice.