První, kdo ukázal své umění, byl na jevišti na náměstí Aleš Krákora, věnující se tanci hip hop, na pódiu ve škole provedl jen o chvilku později chrámový sbor Chorus Angelicus pásmo vánočních písní, pochopitelně nemohly chybět ani koledy.

„Koledy se mi líbí moc. Ale taky se strašně těším na ty, co budou šermovat mečema. O prázdninách jsme je viděli někde na hradě a od mečů lítaly jiskry. Tak na ty se musím určitě podívat,“ plánuje další program malý Kubík, který s rodiči přijel z Poděbrad.

Vystoupení ve škole většinou připravili samotní žáci, vydatně jim pomáhali rodiče i učitelky. Dlouhé roky oblíbené vánočky napekly maminky žáků 2.A, již klasické vánoční koule zase připravily učitelky, které mnoho času věnovaly i výrobě všemožných svátečních dekorací.

„Vlastně je musíme obdivovat. Člověk toho má za celý den za katedrou dost a je rád, že dorazil domů. Kantorky místo toho seděly ve škole a připravily celou školní část trhů,“ uvažuje jeden z učitelů základní školy v Kostelci, která adventní trhy spolu s občanským sdružením Maetus organizovala.

„Nám nejde vlastně o nic jiného než o neformální setkání žáků, pedagogů, rodičů, ale hlavně o navození klidné a pohodové atmosféry, která by měla okolo Vánoc být mnohem důležitější než běhání z obchodu do obchodu a shánění dárků,“ vysvětluje ředitelka základní školy Lenka Lasáková.

Svou sedmou sochu v mírně podživotní velikosti do vznikajícího Kosteleckého Betléma motorovou pilou vyřezal sochař Ivan „dědek“ Šmíd.

Kdo na trhy přišel za kulturou, neměl vlastně čas na oddech, nepřetržitě se střídaly všemožné žánry. K vidění byl aerobic, školní dětský sbor, kapela Zpětná vazba, Ženský komorní sbor, kapela Arcus z Chomutova hrající gotickou hudbu nebo Divadlo scénického a historického šermu Rebel.

Pro návštěvníky všech věkových kategorií bylo pozitivním překvapením vystoupení Leony Černé, legenda pódií Petr Kotvald s dětským sborem Kosáček nezklamal snad nikoho.

„Podle mě je největším přínosem trhů to, že se stále daří udržet je ve skutečně českém stylu, není možné prodávat zde nic, co by nesouviselo s blížícími se svátky. Třeba hračky najdete od dřevěných po textilní, ale určitě nenarazíte na žádné plastové ohavnosti z Číny. Při nabídkách prodejců preferujeme pochopitelně přímé výrobce, a tak se bez překupníků daří i udržet rozumné ceny,“ svěřuje Lenka Čejkovská z o.s. Maetus.

Nedostatek nebyl ani občerstvení. Podávalo se svařené víno, punč, horká medovina nebo třeba na místě upražená káva. Trdelník, několik druhů perníků, koláče, tradiční pečivo, langoše nebo klobásy na grilu i syrové naplnily každý hladový žaludek.

„I když nás většina obchodů, hlavně veliké řetězce již více než měsíc vtíravě přesvědčují, že Vánoce jsou před námi, začínám jejich příchod vnímat právě až s prvními dny adventu. A když je ještě podpoří akce připravené hlavně dětmi, je pocit o to svátečnější a krásnější,“ říká Lenka Pakardová, která se na trhy přijela podívat z Prahy.

Krátce po patnácté hodině děti z mateřské školy za pomoci starosty Jana Svatoše rozsvítily vánoční strom. Kostelci již dlouhé roky zdobí jeden rostoucí na náměstí.

Pavel Pávek