Předcházející diskuze byla bohatá a pravda, kdyby se rázně neukončila, mohli by zastupitelé v městském společenském domě sedět ještě teď. Inu, nešlo o zrovna jednoduché rozhodování…

„Abstrahujte prosím mou příslušnost ke klubu zastupitelů, byť se tu minule hodně mávalo politickými kartami. Na prvním místě je přece zájem studentů, rodičů, pedagogů,“ předeslal senátor Pavel Lebeda a upozornil na obrovské výdaje, které si vyžádá provoz gymnázia a jeho budova. „Chápu, že pan starosta nechce gymnázium převést na kraj, aby jednou neslyšel, že za jeho starostování přišel Kolín o gymnázium. Chce pro gymnázium to nejlepší, to by byl špatný starosta, kdyby to tak nedělal,“ řekl Pavel Lebeda a připomněl známou rivalitu gymnázií v Kolíně a v sousední Kutné Hoře. „Tam pan starosta nadále vyučuje a byl by špatný pedagog, kdyby škole, na níž učí, nepřál jen to nejlepší,“ dodal.

„Každý máme nějakou historii,“ reagoval starosta Vít Rakušan. „Já se nestydím za to, že jsem učil na prestižním Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře, ba jsem na to pyšný, protože toto gymnázium mi dalo mnoho životních zkušeností. Ale staré přísloví praví – čí chléb jíš, toho píseň zpívej. Já jsem nyní starostou Kolína a mým primárním zájmem je, aby fungovalo Gymnázium v Kolíně, a věřte, že teď nosím dres Kolína,“ dodal.

„I kdyby se změnilo vlastnictví budovy, nikdo nám ji nikam neodstěhuje,“ řekl senátor Lebeda. „V Brandýse nemocnici taky nikdo neodnesl a podívejte se, co se s ní stalo,“ oponoval zastupitel Jan Rakušan.

„Převod gymnázia je rozhodnutí, které ovlivní naše děti a vnuky a ti se nás jednou nebudou ptát, jak jsme kdo hlasovali či v jaké straně jsme byli,“ připomněl zastupitel, ředitel nemocnice Petr Chudomel. „Nás se v nemocnici také pacienti neptají, kdo nás vlastní. Jaký je přísun peněz, se každý může přesvědčit sám,“ dodal. „To, co by mohl investovat kraj, bude pro zadlužené město problém. Bude hledat v jiných kapitolách a ty pak budou mít problém,“ pokračovat Pavel Lebeda.

„Je velmi těžké dosáhnout na jakékoli dotační tituly tehdy, když je zřizovatelem někdo jiný než majitel nemovitosti,“ řekl starosta Vít Rakušan. „O tom svědčí letitá zkušenost, na dotace se v případě gymnázia prostě nedosáhlo, ať už sedělo ve vedení kraje ODS nebo sociální demokracie. Když se podíváte na základní školy v Kolíně, ať už je to sedmá, čtvrtá, připravuje se první základní škola, vidíte, že dotační tituly na zateplení škol, na výměnu oken stále existují. Věříme si v tom, že krom částky, kterou budeme ročně do gymnázia investovat a kterou zakomponujeme jako pevnou složku rozpočtu, si budeme moci sáhnout i na dotace,“ dodal starosta.

Protinávrh opoziční sociální demokracie, aby město převedlo budovu gymnázia kraji s garancí její opravy v letech 2012 – 2013, koalice přehlasovala. „Město by nejraději vidělo komerční nájem 900 tisíc, který by se vracel garantovaně do gymnázia,“ řekl Vít Rakušan. „Ale dobrovolně jsme se tohoto návrhu, který se nám od začátku zdál nejracionálnější, vzdali. Tři návrhy pana hejtmana byly: symbolické nájemné, převod na kraj nebo město si převezme zřizovatelská práva a povinnosti. Dopis jsme brali vážně a jednu variantu jsme se rozhodli akceptovat,“ dodal. Tu, tedy tu poslední jmenovanou, na návrh rady zastupitelé schválili. Město tak bude ročně podle místostarosty Jana Pospíšila počítat s částkou do čtyř milionů korun na provoz gymnázia. Na opravy je podle jeho slov ve výhledu na příští rok z městského rozpočtu šest až osm milionů, už letos 1,8 milionu.