Podle starosty Víta Rakušana byla spolupráce velmi živá v 90. letech, kdy partnerství s tímto holandským městem bylo asi vůbec nejaktivnější.

„Na neoficiální rovině se udrželo doteď. Tehdejší pan starosta z 90. let sem se svými přáteli stále jezdí, samozřejmě jsme ho na radnici přijali, uspořádali jsme večeři, stále reprezentativně. Nicméně sám nám sdělil, že jeho nástupkyně, která je ve funkci už přibližně od roku 2002, už prostě o spolupráci s Českou republikou nemá zájem,“ uvedl Vít Rakušan.

„Mají kvóty na to, kolik partnerských měst smějí mít, je dokonce dáno, kolik jich smí být z Evropské unie, kolik mimo. A zkrátka už překračovali kvótu partnerských měst z Evropské unie, to je zkrátka byrokracie, která i v liberálním Holandsku asi svým způsobem funguje,“ dodal.

Smlouva je o přátelství a spolupráci je podle jeho slov jednostranně vypověditelná, takže do Kolína přišel dopis s poděkováním za přínosné přátelství, nicméně i informací, že De Ronde Venen už nemá zájem o partnerství.

„Nám nezbývalo než to akceptovat. Odpověděli jsme slušným dopisem, že děkujeme za dosavadní spolupráci, jsme rádi, že na neoficiální úrovni to probíhá dále, že to přineslo třeba i partnerství našim školám, například gymnáziu, které jezdilo do Holandska apod. Tím je ta věc pro nás skončená,“ popsal starosta.

„Spíše nás to vedlo k motivaci, že procházíme smlouvy se všemi partnerskými městy a naší vizí je mít jich raději méně, ale skutečně funkční partnerství. Takových, která budou probíhat a nebudou přinášet jen to, že se pan starosta nebo jeho zástupce přijede podívat na Kmochův Kolín. Rádi bychom, aby se i kulturní soubory, sportovní týmy mohly účastnit tamních účastnit akcí, aby to ožilo, probíhaly výměny mezi školami atd,“ dodal.

Za zhruba rok, co je současné vedení města ve funkci, proběhla podle starostových slov aktivní účast s německým Kamenz. „Spolupráce je dobrá, i na jejich Dny Saska, obrovskou slavnost, byly pozvány naše mažoretky, my zveme dechové soubory, aby se účastnily našich akcí,“ doplnil Vít Rakušan.
Koncem dubna by mělo do Kolína přijet zástupci slovinské Lublaně.

„Slovinsko je sympatická země v rámci Rakousko-uherské monarchie s podobným historickým osudem, tam si myslíme, že by to bylo i přínosné,“ zhodnotil starosta možnosti spolupráce.