Bývalý reportér televize Nova vyprávěl mladým lidem své otřesné zážitky, na které narazil při natáčení. „Dívka ze slušné rodiny se doma pohádala s matkou, která ji nechtěla pustit na diskotéku a demonstrativně odešla z domova. Šla se ohřát na nádraží, kde ji někdo pozval na grog. Našli ji za dva roky při náhodné razii někde v Holandsku a dosti zdevastovanou, protože závislou na heroinu,“ zněl jeden z příběhů.

Klíma varoval i před zneužíváním mladých mužů, převážením aut plných drog, zbraní či „jenom“ kradených do zahraničí nebo zneužití mladých lidí jako bílých koní.

Na večer pak bylo naplánováno setkání Josefa Klímy v roli zpěváka a hráče na piáno s posluchači jeho písniček, kde mu asistovali kytaristé Andy Seidl a Pavel Půta.

Josef Klíma se představil i jako rocker

Po dvou dopoledních besedách se studenty kolínských středních a základních škol se novinář Josef Klíma vrátil do kolínského Městského společenského domu ještě večer.

Tentokrát v malém sále se představil nejen jako poutavý vypravěč zajímavých historek či glosátor dění okolo nás, ale i jako hráč na piáno a zpěvák. „Vyšlo to ze mě najednou po částech jako tasemnice, asi to muselo ven, coby nějaká očista těla, po tom všem, co jsem zažil,“ přiblížil Klíma.

„Splnil se mi dětský sen, vždycky jsem chtěl být rokerem, jenom ty bedny si taháme sami a holky do šatny už za námi také nechodí,“ usmíval se. Na jevišti s ním společně hrají kytarista Andy Seidl, který kdysi hrál s Katapultem i Petrem Novákem, a hráč na kytaru a foukací harmoniku Pavel Půta, polovina populárního dua Půta a Staněk a legendární textař Katapultu.

Hráli písničky Klímy i vlastní, došlo i na hit Petra Skoumala Starý pán poslouchá jazz.

Mezi písničkami se především řešila současná politická situace, k čemuž přispívaly hojné dotazy přítomných studentů Vysoké školy politických a společenských věd. „Přišli mladí kluci a odstřelili hned pět politiků, což se mně nikdy nepovedlo,“ zmínil Josef Klíma současnou aféru s nabídkou miliónu korun.

Zdeněk Hejduk