Je pryč doba, kdy malá kina uváděla filmy třeba i měsíc po jejich premiéře v multiplexech. Dnes mohou městské biografy velkým sítím svou nabídkou i pohodlím směle konkurovat.

MODERNÍ TECHNOLOGIE

K takovým patří například kolínské Kina 99. Nejmodernější zvukové zařízení nebo technologie 3D jsou tam samozřejmostí a žádané filmy zde diváci uvidí prakticky hned v den jejich premiéry. Kino 99 dokonce provozuje i pravidelné letní promítání hned kousek od své budovy. První film pod hvězdami letos diváci uvidí 15. června.

Stranou nezůstává ani kutnohorské kino Modrý kříž. „Myslím, že si v konkurenci větších kino sítí vedeme dobře. Diváci si za dobu, co je kutnohorské kino zrekonstruované a zdigitalizované, zvykli jej navštěvovat. Díky digitalizaci uvádíme filmy v premiéře. Myslím si, že není snad už důvod jezdit do multiplexů," uvedla ředitelka kina Veronika Lebedová.

Vloni kutnohorské kino navštívilo skoro 23 tisíc diváků. Návštěvnost k dnešnímu dni je 9200 diváků. Nejvíce diváků vloni sem loni přilákaly filmy Anděl Páně 2, Tajný život mazlíčků, Bezva ženská na krku a Hledá se Dory. Kino Modrý kříž ale neuvádí pouze filmy. Promítá i přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku. Dále se zde konají i zajímavé přednášky, festivaly či cestovatelé pořady. Rozvoje se v posledních letech stalo i čáslavské kino. které od roku 2002 nese jméno slavného čáslavského rodáka a režiséra Miloše Formana. V roce 2014 se budova kina dočkala zateplení. Došlo také k výměně sedaček i k rekonstrukci sociálního zařízení.

EVROPSKÝ UNIKÁT

Obyvatelé Benešovska mohou využít biografy ve Voticích, Sázavě, Neveklově nebo Čerčanech. Ve větších městech, Vlašimi a Benešově, se už navíc diváci mohou těšit na filmy ve formátu 3D a také na přímé přenosy koncertů z celého světa. Benešovské kino, do kterého radnice investovala 4 miliony korun se dokonce stalo unikátní. „V Benešově je jako v prvním evropském jednosálovém, nezávislém kině nainstalovaný nový projektor Sony SRX R515P, kterému říkáme Rocky," uvedl Martin Vysušil ze společnosti, která zvítězila ve výběrovém řízení na dodávku promítací technologie kina.

close Program kin. Infografika info Zdroj: Deník zoom_in

Kliknutím infografiku zvětšíte.

Letní kina v regionu zanikají, důvodem je rozvoj techniky i nezájmu diváků

Osud letních kin ve městech v regionu není zdaleka tak příznivý, jako je tomu u klasických kin. Mnoho míst pro veřejné promítání pod širým nebem již zaniklo.

Tak dopadlo třeba letní kino v Týnci nad Labem. Kino zde začalo promítat v roce 1922. Prvním filmem byl VII. slet všesokolský. Čistý výtěžek představení byl věnován na výstavbu nové sokolovny. V průběhu let se promítání přesunulo pod širé nebe. Vydrželo tam několik desetiletí. Přišel ale rok 2013 a s tím celorepublikový problém sehnat filmy na 35 milimetrovém kopiích. „Dotace na změnu technologie promítání je, ale ne pro letní kina," posteskla si tehdy Michaela Kučerová.

Chvíli v Týnci situaci řešili projektorem DVD a Blue ray disky. I na těchto nosičích je ovšem filmů jako šafránu. Promítaly se tedy starší filmy. Dlouho ale ani to nevydrželo. Sezóna 2014 bylo pro týnecké kino definitivně poslední.

Podobný osud mělo i letní kino v Čáslavi. Přes velkou oblibu mezi diváky jej uzavřel právě problém s nedostatkem filmů na 35 milimetrovém pásu. Jeho posledním představením byl na konci léta v roce 2013 Okresní přebor.

Stříbrné plátno pro letní promítání ale již před lety zmizelo i z parku pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře. Kvůli nezájmu diváků se neudrželo ani kino v Konopišti na Benešovsku. O životě letního kina ve Vlašimi zase rozhodla sama příroda. Po padesáti letech se navážka v zámeckém parku dala do pohybu a mohutný sesuv jednou pro vždy kino pohřbil.