Bolení v krku, kašel a rýmu je však lepší zkusit zahnat dřív, než sáhneme po lécích. V lidovém léčitelství se osvědčila cibule – šťáva smíchaná s medem nebo cukrem usnadňuje odkašlávání.

Účinný je také cibulový sirup do dvou deci dáme vařit cibuli a vaříme ji asi patnáct minut. Přidáme lžíci majoránky a stroužek česneku a vaříme ještě pět minut. Odstavíme, přidáme lžíci medu a lžíci oleje. Každou hodinu pak bereme po lžíci sirupu (děti jednu lžičku), který většinou vyléčí, nebo alespoň uleví.

Při začínající rýmě nakapeme šťávu z cibule na kousek vaty, zasuneme ji na chvíli do nosu a necháme působit asi pět minut. Krásně nám protáhne nos.
Chřipka však udeří náhle. Provází ji vysoké teploty kolem 40 stupňů Celsia, schvácenost, bolest hlavy, svalů a kloubů. Je pro ni typický suchý dráždivý kašel a pálení na prsou. Tím se odlišuje od jiných viróz, které mohou mít sice podobný průběh, ale obvykle je provází rýma. Odborníci lidem radí chřipku nepřecházet a vyležet. Chřipce lze čelit také očkováním.