Počátky výroby a rozšíření žvýkačky patří do Ameriky, kde je fenoménem dodnes. Kolem její výroby v továrně pana Glasera je však mnoho dohadů, ale i neověřených tvrzení.

Ač je Velim, tedy místní – žel bohu již dlouhá léta nefungující – čokoládovna v obecném povědomí České republiky stále spojována s populárními socialistickými žvýkačkami Pedro, Sevak, Bajo atd., málokdo ví, že se zde tyto, tehdy „exotické pochoutky", vyráběly již od roku 1902, a to dokonce v deseti různých příchutích (např. peppermint, máta, tutti frutti a dokonce i cola)! I přes chybějící archivní prameny se podle postupně nalézaných indicií zdá, že se velimské žvýkačky, pod názvem Ricy, udržely ve výrobě vlastně až do konce existence Rakouska-Uherska a poté i dlouho za První republiky (nejméně do poloviny 30. let).

Záhadou je, že si to ale nikdo nepamatuje, resp. nikdo na ně nevzpomíná (výjimkou potvrzující pravidlo je spisovatel E. E. Kisch), a že se dochovalo tak málo důkazů jejich produkce, tedy zatím jen 7 papírových obalů od tří příchutí a o něco více (do dvaceti/třiceti kusů?) plechových krabiček.

Hledáme proto jakákoliv svědectví pamětníků (dnes již spíše jejich potomků), kteří ještě Ricy žvýkali či je v místní Glaserovic továrně vyráběli. Obrázky, obaly, krabičky, reklamy (stačí příp. umožnit jejich skenování či nafocení), zkrátka vše, co by pomohlo poodhalit roušku této záhady historie českého cukrovinkářského průmyslu. Za jakoukoliv reakci a pomoc předem děkujeme.

Pánové Patrik Wirkner a Vladimír Němec jsou sběratelé, kteří se snaží velimské záhadě přijít na kloub. Spolu s nimi se velimský klub rodáků obrací na veřejnost okolních obcí a Kolína o pomoc. Jakékoli informace o výskytu starých obalů nebo o vzpomínkách pamětníků prosíme sdělit na některou z adres: wpatrik@seznam.cz, franki@seznam.cz nebo balacek@volný.cz
Nebo zavolat na čísla 606 618 565, 773 600 072

                                                       Petr Baláček, předseda klubu rodáků a přátel Velimi a Vítězova