Páry, kterým současná opatření v nouzovém stavu neumožňují uspořádat takovou svatbu, o jaké sní, většinou čekají na lepší časy.
Na velké svatbě oddávala kolínská místostarostka Iveta Mikšíková snoubence naposledy na sklonku léta. „Měli kolem sta hostů. Pak už přišly svatby do třiceti hostů,“ připomněla. A dnes? „Nyní je to do deseti lidí včetně matrikářky, takže lidé plánované sňatky raději ruší,“ uvedla tajemnice Městského úřadu v Kolíně Dagmar Soukupová.

Podle matrikářky Martiny Lebedové do konce roku zůstaly už jen čtyři malé svatby. „Otázkou ale je, zda je snoubenci také neodloží. Přesouvání obřadů na později je teď časté. Naposledy šlo o dvě svatby, které měly být ve Ville Romantice v Kolíně a ve Vigvamu v Němčicích,“ dodala kolínská matrikářka.

Podobné je to i v Pečkách. „Se svatbami je to teď slabé, do konce roku už nemáme ani jednu,“ říká matrikářka Zuzana Vaněčková.

„Na příští týden byl zamluvený termín, ale snoubenci už se neozvali, další na následující týden snoubenci přesunou na jaro,“ uvedla Vaněčková.

Také v Kouřimi se svatby většinou odkládají. „Do konce roku už nemáme nahlášený žádný sňatek,“ potvrdila matrikářka Jitka Víznerová s tím, že snoubenci, kteří se chtěli vzít na jaře a kvůli první vlně koronaviru svatbu odložili, ji většinou stihli během léta. „V minulém týdnu jsme měli jednu malou svatbu, další snoubenci nyní sňatky odkládají,“ uvedla matrikářka.

V Českém Brodě podle matrikářky Ivany Křížkové zatím objednané svatby zrušeny nebyly. „Poslední dva týdny žádná svatba nebyla, ale už není období svateb. Ve druhé polovině listopadu máme jednu svatbu a další dvě na prosinec. Snoubenci ale samozřejmě vyčkávají,“ připomněla matrikářka, podle které je většina párů, které sňatky na jaře odkládali, už sezdaná.