Objednávku popelnice na plasty lze vyplnit na podatelně městského úřadu nebo rovnou na webu města.

„Lidé se hlásí, o nádoby je zájem, ale z dotace máme nárok na 2500 kusů,“ uvedl místostarosta Michael Kašpar. V prvním kole se přihlásilo 850 obyvatel Kolína, pak dalších zhruba 400, další objednávky ještě přibyly tento týden, nicméně stále je ještě docela dost nádob volných.

Pokud někdo žádal mailem a nedostal odpověď, neznamená to, že žádost není přijatá, jen zkrátka úředníci neodepisovali na všech víc než tisíc e-mailů.

Pokud by se všechny nádoby nerozdaly, neznamená to, že by město muselo státní dotaci vracet. „Buď bychom vyhlásili další kolo pro obyvatele, anebo máme připravené alternativy, že popelnice nabídneme základním školám, mateřským školám, příspěvkovým organizacím atd. Rádi bychom samozřejmě, aby se všechny nádoby rozdaly,“ doplnil místostarosta. Distribuce žlutých popelnic do kolínských domácností začne od července.

Vývoz nádob s plasty je plánovaný jednou za dva týdny. „Uvidíme, jak to bude, máme reference ze sousedních měst, ale mělo by to být dostačující. Ovšem samozřejmě nechceme vyvážet poloprázdné popelnice. Podle smlouvy s AVE město platí nikoli za hmotnost vyvezeného odpadu, ale za vývoz popelnice, ať je prázdná, nebo plná,“ podotkl Michael Kašpar. Může se tedy stát, že se svoz následně upraví na třítýdenní interval, v některých obcích vyváží i jednou za měsíc.

„Nevím, jestli naplníme velkou popelnici na plasty za dva týdny. Spíš ne,“ soudí Kolíňačka Martina. „Ačkoli možná, že když člověk bude mít nádobu u ruky, bude toho do ní házet víc. A taky si ji dáme ven, takže se nebudeme tolik bát, kdyby třeba kelímky od jogurtu páchly, než když to má člověk uložené doma ve špajzu nebo v garáži v pytli,“ dodala.

„Než petky skladovat doma v pytli, pak to naložit do auta a odvézt ke kontejneru, to bude určitě pohodlnější je rovnou házet na dvorku do nádoby a jednou za dva týdny ji jenom vystrčit před vrátka,“ pochvalovala si už od začátku, kdy se o rozdávání nádob na plast začalo mluvit, Vlasta Volencová. Podle svých slov už má o nádobu na radnici požádáno. Stejně tak Veronika Kolářová. „Myslím, že když už člověk bude mít doma popelnici na plasty, nedá mu to, aby házel petlahve do klasické popelnice,“ myslí si oslovená obyvatelka Kolína.

Žluté nádoby na třídění plastů jsou v Kolíně plánované k rodinným, ale také k bytovým domům. Vedení města si od tohoto kroku slibuje, že se ještě více plastů dostane ze směsného komunálního odpadu do tříděného odpadu, čímž by mohlo dojít k zamezení nadměrného ukládání plastů na skládky.

A nejen to. Rok 2024, kdy dojde k dlouho plánovanému omezení skládkování, už není tak daleko. Proto se města již nyní snaží minimalizovat objem směsného komunálního odpadu, jelikož jeho likvidace bude pak velice drahá. A to se samozřejmě promítne do poplatků.