Město původně žalovalo bývalého místostarostu o náhradu škody. Pozemky, při jejichž prodeji figuroval úplatek ve výši jednoho milionu korun, se tehdy prodaly zhruba za 15 milionů. Město chtělo rozdíl mezi kupní cenou a cenou odhadní, což bylo vyčísleno na 26,5 milionu korun.

„Víme, že za cenu kolem 40 milionů v té době pozemky nebyly prodatelné, ale jako město jsme byli povinni žalobu podat,“ řekl současný místostarosta Michael Kašpar.

Čtěte: Dámy na uklízení si najímá stále více lidí

Okresní soud rozhodl, že na to město nemá nárok, a přisoudil mu také zaplatit náklady řízení na právního zástupce obžalovaného. To čítalo zhruba 530 tisíc korun. „Částku jsme zaplatili, ale odvolali jsme se ke krajskému soudu. Nesouhlasili jsme se zaplacením, ani s výší. Měli jsme za to, že si právní zástupce nadhodnotil množství úkonů,“ řekl Michael Kašpar.

Krajský soud vloni snížil tuto částku na 336 tisíc korun. Ani s tím město nesouhlasilo. „Jako obec máme ze zákona povinnost uplatnit právo na náhradu škody, tak proč máme pak platit náklady řízení?“ pokračuje Michael Kašpar. Město se také odkazovalo na výjimku v podobě okolností zvláštního zřetele hodných. Odvolalo se k vrchnímu soudu.

Podívejte se: Kandidáti na krále Kolínského majálesu se představili studentům

Ten učinil rozhodnutí, že Roman Pekárek nemá nárok na náhradu nákladů řízení. Zcela tedy změnil rozhodnutí kolínského i krajského soudu. „Vyzvali jsme právního zástupce i pana magistra o vrácení 336 tisíc korun a tyto peníze již přišly,“ uvedl místostarosta Kašpar.

Navíc soud Romanu Pekárkovi přiřkl náhradu nákladů řízení právnímu zástupci města. Ty jsou podle Michaela Kašpar cca 15x nižší. V této chvíli má ještě Roman Pekárek zákonnou možnost podat ústavní stížnost. Sám se včera k celé záležitosti již nechtěl vyjadřovat.

Aktuálním rozhodnutím soudu celá kauza nekončí. Město nyní dopracovaná návrh na určení vlastníka inkriminovaných pozemků. Tedy zda je jím město, nebo firma, která je koupila.

Obrazem: Městský společenský dům v Kolíně roztančil nemocniční ples