Vstup do nově zrekonstruovaných prostor se nachází hned vedle podnikatelského inkubátoru CEROP. Bývalá zámecká kaple by již v blízké budoucnosti měla sloužit například pro menší svatební obřady, první zájemci už se hlásí. Po podnikatelském inkubátoru CEROP a fasádě i střeše Žerotínského paláce jde o další, i když menší opravu v areálu kolínského zámku.

„Obnovou prošel celý prostor, podlahy, schody, omítky byly restaurovány, dodělává se nový chodník, součástí byla samozřejmě elektroinstalace a všechny rozvody. Co se týká nábytku, skříň a stůl byly uskladněny na půdě radnice, sofa a kanape byly zakoupeny v bazaru a klekátko bylo v minulosti umístěno v kapli,“ prozradil starosta Kolína Michael Kašpar. Zrekonstruované prostory se už dočkaly i slavnostního otevření na kterém přítomné přivítal v dobovém kostýmu Václav Horák, který měl investici za kolínskou radnici na starosti. Slavnostní chvíli podtrhli hudebním vystoupením žáci Základní umělecké školy Kolín.

Vystoupení žáků ZUŠ Kolín při slavnostním otevření kaple:

Vystoupení žáků ZUŠ Kolín při otevření zrekonstruované kaple. | Video: Petr Procházka

Průzkumné práce začaly v roce 2020, koncem minulého roku bylo dílo dokončeno. „Ve spolupráci s památkáři jsme se snažili zachovat nejvíce toho původního,“ uvedl starosta Kašpar. Historické tak jsou podlahy či některé omítky, kterou jsou částečně zrestaurovány. Prostor se již v brzké době po mnoha letech otevře veřejnosti. „Mělo by to tu sloužit především k menším kulturním akcím jako výstavy, vernisáže či komorní koncerty. Budeme tu také nově oddávat a věřím, že nejdeme i další uplatnění,“ upřesnil starosta.

Kaple pravděpodobně vznikla už v 15. století

Podle ředitele kolínského muzea Vladimíra Rišlinka patří zámek spolu s chrámem svatého Bartoloměje a bývalým židovským ghettem mezi největší městské památky a o to větší škoda je, že dlouhá léta jen chátral. „Kaple se nachází v prostorách jedné ze čtyř městských bran ze 13. století, přičemž se ale dochovala pouze tato jedna. Říkalo se jí klášterní, protože v jejím okolí stál klášter dominikánů, bohužel nevíme, kde přesně,“ řekl Rišlink. Známo je pouze to, že klášter v roce 1421 zničilo vojsko husitů.

V roce 1437 k zmíněné klášterní bráně přistavěl husitský hejtman a kněz Bedřich ze Strážnice malý hrádek. „Můžeme předpokládat, že již v té době používal tuto věž jako svou soukromou kapli. Nicméně doklady k tomu máme až od 16. století, kdy zámek byl v držení pánů ze Žerotína, kteří zde provedli renesanční přestavbu. Po třicetileté válce v 17. století však zámek přestal být panstvím a stal se pouze administrativní budovou,“ dodal Vladimír Rišlink. Kaple sloužila své funkci do 1. poloviny 19. století, poté byla zrušena.