V současných prostorách není žádné rozšíření možné, uvedla Ivana Nováková, ředitelka kolínského domova důchodců. Domov měl to štěstí, že v roce 2015 mohl rozšířit kapacitu o 20 míst, nyní je tak celková kapacita 100 lidí – pomocí další budovy.

„Prvotně šlo o penzion pro důchodce, potom o chráněné bydlení, teď to je domov pro seniory,“ řekla o prostorech v Slovenské ulici. Ani tak ale volné kapacity nejsou. „Čekací doby jsou několik měsíců,“ podotkla Ivana Nováková.

Může jít o dva měsíce, půl roku, ale třeba i také rok: situace se nedá nijak odhadnout. Jisté je ale jedno: žádné rozšíření v současných budovách již není možné.

Českobrodský domov pro důchodce Anna má v současné době kapacitu pro 100 seniorů. „V pořadníku je 250 žádostí,“ řekla ředitelka Lucie Hovorková. Vyhovět žádostem seniorů ale nelze.

Vedení domova kdysi uvažovalo o vybudování půdní nástavby, která by umožnila počet míst navýšit. „To nám ale statik neschválil, tento dům se tak rozšiřovat nedá,“ vysvětlila. Řešení by bylo jenom jedno: získat pro domov důchodců novou budovu.