Stále ještě je totiž uzavřený mostek v Doubravčanech. Právě kvůli němu jsou určené dvě objízdné trasy.

Kamiony by se tak v současné době neměly objevovat ani v Zásmukách nebo ve vedlejších obcí. Doprava vozidel nad 7,5 tuny je totiž odkloněná s dostatečným předstihem.

Tato vozidla by měla využívat silnice I/38. Přesto tomu tak není. To potvrdil starosta Zásmuk Jiří Pechar. Podle jeho slov řidiči kamionů dopravní značení nerespektují. „Jedou dokud nespadnou do výkopu nebo něco nezničí," řekl Pechar.

Prý jezdí hlavně podle GPS navigace, kde bohužel aktuální uzavírky značené nejsou.

S problémem bohužel moc nepomůže ani policie. „Policisté sem samozřejmě jezdí, ale nemohou tu stát 24 hodin denně," chápe Pechar. Navíc dodal, že pokud policejní hlídka kontroluje, jaká vozidla tudy projíždějí, řidiči si nejspíše dají pomocí vysílaček či mobilních telefonů okamžitě vědět a úseku se pro jednou vyhnou. Situaci to však neřeší. Oprava mostku měla být hotová do konce listopadu. Termín byl však podle Pechara prodloužený a to až do 20. prosince. „Důvod prodloužení uzavírky mostku neznám," přiznal.

Ačkoli uzavírka dopravu komplikuje a lidé mají strach z kamionů, které i přes zákazy jedou, kam to jen jde, mají spíše obavu z toho, až bude silnice opět plně průjezdná. A to nejen v Zásmukách, ale také v dalších obcích, kterými silnice první třídy vede.

Občané z Doubravčan podle Jiřího Pechara dokonce sepsali petici.

Je však otázkou, zda se dovolají nějaké změny, kterou by si jistě všichni přáli. „Na silnici první třídy těžko dáme třeba příčné pruhy, otázka je, zda třeba semafory by byly ku prospěchu," spekuloval Pechar. Podle něj by nakonec zpomalování a následné rozjíždění několikatunových kolosů mohlo být ještě větším problémem.

Existuje tedy nějaký způsob, jak ze silnice, okolo níž se pohybují také děti, dostat kamionovou dopravu? „Nedokážu si představit, kdo by to dokázal zastavit," přiznal Pechar.

Přesto se však v žádném případě nevzdává a společně s obyvateli a dalšími obcemi chce proti hluku a vysoké rychlosti projíždějících aut bojovat.