Kolín - Tradiční Silvestrovský běh startuje 31. prosince v 10.30 hodin na atletickém stadionu Mirka Tučka. Prezence je od 9.15 hodin. Jedná se již o 58. ročník běhu. Na závodníky čeká rovinatá tříkilometrová trať lesoparkem Borky, povrch tartan, asfalt a lesní pěšiny. Cíl je opět poblíž atletického stadionu. Pro vítěze jsou připraveny věcné ceny. Tradičně se účastní stovky běžců. Přihlásit se můžete předem online na webových stránkách www.vytrvalci-kolin.estranky.cz nebo www.atletikakolin.cz. Ti, kteří přihlášku předem využijí (a organizátoři si vzhledem k očekávané vysoké účasti přejí, aby jich bylo co nejvíce), si jednak ušetří frontu při přihlašování, neboť si jen vyzvednou připravené startovní číslo, jednak zaplatí jen symbolické startovné ve výši 20 korun, zatímco při přihlášce na místě bude činit 50 korun. Výtěžek ze startovného bude věnován nadaci pro transplantaci kostní dřeně.

Českobrodsko – V Českém Brodě se již připravují na Tříkrálovou sbírku. Jejím cílem tradičně bude je popřát lidem šťastný nový rok a formou příspěvků do zapečetěných kasiček získat finance na dobročinné projekty. Z celkového výtěžku sbírky pomáhá 65 procent přímo v místě, kde se vybrala. Vloni to bylo konkrétně pro Penzion Anna v Českém Brodě, Zvoneček Bylany a ZŠ a PŠ Český Brod. Dalších 15 procent využívá na své projekty charita ve středních Čechách. V roce 2017 putovala vykoledovaná částka pro nové rodinné centrum v Kolíně. A 10 procent putuje na pomoc potřebným lidem do zahraničí. Koledníci do ulic Českého Brodu i řady okolních obcí mezi 2. a 9. lednem. „Prosíme, otevřete koledníkům svoje dveře a srdce, podpoříte tak dobrou věc,“ uvedl českobrodský radní Vladimír Jakub Mrvík s tím, že kdo se chce zapojit do sbírky jako koledník, ať pošle zprávu na e-mailovou adresu vjmrvik@cesbrod.cz.

Kouřim - V Kouřimi se 29. prosince společně symbolicky rozloučí s odcházejícím rokem. Sraz účastníků Poutě za světlem Lechova ohně je ve 13 hodin před radnicí. Společná procházka účastníky zavede jak jinak než na Starou Kouřim, do míst, kudy kráčely naše dějiny. Kníže Lech přišel v dávných časech na české území společně s bratrem, praotcem Čechem. Ten se usadil nedaleko hory Řípu, Lech se však odebral o něco dále. Slíbil, že o sobě a své družině dá vědět pomocí velkého ohně. Tak také učinil a podle velkého kouře nazval místo, kde se usadili, Kouřim.Český Brod - Kulturní dům Svět Český Brod chystá na termín od 1. do 31. ledna výstavu dřevořezeb, lampiček a obrazů – konkrétně olejomaleb. Vystavena budou díla hned několika autorů – Romana Čerňáka, Viktorie Stodolové a Andreje Čerňáka. Výstava je přístupná v rámci pořadů kulturního domu nebo na požádání v informačním centru. Vstup je volný.

Kolín - Pokud byste stáli o zábavu s trochou veselého pohybu, nabízí se veřejné bruslení na zimním stadionu. Ve čtvrtek si můžete přijít zabruslit od 19.15 do 21.15 hodin, stejně tak 29. prosince. 30. prosince je veřejné brusleníod 18.15 do 20.15 hodin, na Silvestra pak od 12.15 do 14.15 hodin. Na Nový rok se bruslí od 17 do 19 hodin.

Kolín - Tradiční Silvestr pro děti pořádá Dům dětí a mládeže Na Zámecké31. prosince od 10 hodin. Jedná se o veselý, rozverný program pro celé rodiny plný her, soutěží, humorných představenía samozřejmě nebude chybět ani slavnostní přípitek. Nejmenší si na příchod nového roku připijí Rychlými špunty v pravé poledne.

Kolín - Klubu Staré Lázně v centru Kolína má na letošního Silvestra pro zájemce připravenou párty, při které příchod nového roku přivítá ohňostrojem, a do půlnoci nebude chybět welcome drink a set šampaňského s jahodami, výzdoba konfety a speciální párty dekorace. Až do rána budou vyhrávat DJs Stayer, Chemic, Tomcat a hosté.

Tlustovousy - Kulturní sdružení Tuklata Tlustovous pořádá 28. prosince od 18 hodin Sváteční koncert, na který se můžete vypravit do filiálního kostela Narození sv. Jana Křtitele v Tuklatech. Vystoupí komorní pěvecký smíšený sbor Gaudium Cantorum se sbormistryní a sopranistkou v jedné osobě Štěpánkou Heřmánkovou. Sbor vzniklv roce 2003 při Základní umělecké škole Marie Podvalové v Praze – Čakovicích. Podnětem pro založení bylo provedení Rybovy České mše. Dnes má okolo dvaceti stálých členů různých věkových kategorií z řad učitelů a příznivců ZUŠ.

Kolín – Město Kolín a Farní charita Kolín pořádá lednové Tříkrálové zastavení. Přijďte na Karlovo náměstí v sobotu 6. ledna, kde od 16.30 hodin proběhne tříkrálová sbírka. Na programu je příchod Tří králů, Požehnání, Tříkrálový příběh, přivítání starostou, teplé občerstvení. Hudební doprovod obstará skupina Awaken a Petr Nobilis. Výtěžek Tříkrálové sbírky bude věnován na výstavbu Komunitního centra charity v Kolíně na Zálabí.

Kouřim - Pokud před přípravami na Silvestra dáváte v období mezi svátky přednost ještě vánoční atmosféře, máte ještě do 30. prosince možnost seznámit se ve skanzenu s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do Tří králů. Instalace v chalupě z Budče přibližuje přástky s tradičním pohoštěním. Adventní čas připomínají různé způsoby věštění a tajemné obchůzky maškar – Barborek, Ambrože a Lucek. Ve světnici domku z Krchleb se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky. V rychtě z Bradlecké Lhoty si prohlédnete svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování. Instalace v domě z Jílového vás seznámí s dnes téměř zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří.