Od loňského podzimu už Kolín čeká na čtyři a půl milionu korun, které mu přidělila Regionální rada soudržnosti Střední Čechy. Posledním krokem, který chybí, je podpis hejtmana.

„To je opravdu nestandardní doba," říká ředitel pořádajícího sdružení Prostor Petr Steklý. „Samozřejmě nám nejistota dělá problémy. Nevíme, jaký rozpočet sestavovat, nemáme jistotu, kdy peníze přijdou," dodal. Příspěvek byl původně určen na 48. (tedy loňský) a 49. ročník. Příslib dotace však dorazil až několik týdnů po skončení loňské akce, proto se město rozhodlo dojednat její uplatnění pro 49. (letošní) a jubilejní 50. ročník. „Spolu s pořadatelem, občanským sdružením Prostor, v nejbližších dnech oslovím zastupující hejtmanku paní Moravčíkovou s tím, aby sdělila, v jakém stavu daná věc je, a zároveň ji požádáme, aby skončily žabomyší války kraje s městem Kolínem," uvedl v této věci starosta Vít Rakušan.

Kapitolou sama pro sebe je kauza kolínského gymnázia. Kraj pod vedením Davida Ratha odmítl platit několikanásobně vyšší nájemné, které navrhlo město, a hodlal chátrající budovu od města převzít. Sliboval investici 60 až 80 milionů na její (už opravdu nutnou) opravu. Město budovu bezúplatně dát nechtělo, naopak chtělo od kraje převzít zřizovatelská práva a provozovat školu samo. Ministerstvo školství však převod neposvětilo, takže patová situace nadále trvá. Gymnázium v městské budově stále „bydlí" bez smlouvy a co bude dál, je zatím s otazníkem.

„Samozřejmě otevřeme téma gymnázia (jeho pronájmu, převodu), ale necháme paní Moravčíkovou chvíli vydechnout a zvyknout si na nový úřad. Nicméně v této věci ji oslovíme," říká starosta Rakušan. „Rada kraje rozhodla, že zřizovatelství Gymnázia Kolín zůstává Středočeskému kraji, nebude se převádět na město Kolín," sdělilo včera zatím poslední stanovisko kraje jeho tiskové oddělení.

Ve fázi žádosti o stavební povolení je oprava historického domu čp. 8 na Karlově náměstí. Jde o objekt regionálního muzea, jehož je kraj zřizovatelem. Dům celé roky chátral, kraj se soudí se soukromým vlastníkem maličkého podílu o to, kolik mu za něj má vyplatit. Nakonec se rozhodl zahájit rekonstrukci i přes běžící soud. Dům se má nejen opravit, ale i dostavět tak, aby sloužil pro potřeby muzea, ale vzniknout má pěkné nádvoří, multifunkční sál, terasa, kavárna, infocentrum, depozitář pro muzeum či galerie. Nebo osvětlení průčelí. Hovořilo se také o přemístění krásné barokní lékárny.

Autoři: Jana Martinková, David Klempíř