Rybova Česká mše vánoční zazní v prostorách zámku
Kostelec n. Č. l. – Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby zazpívají a zahrají muzikanti z okolí Ondřejova, Mnichovic a Říčan na zámku v Kostelci nad Černými lesy. Libé tóny koncert, který bude dirigovat Jan Erricson, v zámeckých prostorách začne 26. prosince v rovných 17 hodin.

Výstavu betlémů doplní zpěv koled s chrámovým sborem
Český Brod – Boží hod vánoční si můžete s celou rodinou svátečně ozvláštnit prohlídkou živého betlému a notováním koled společně s chrámovým sborem v kostele sv. Gotharda. Setkání je naplánované na 15. hodinu, o hodinu později bude pak zahájená výstava tradičních betlémů.

Kostel na mši vyhřejí zářiče, bude i přímý přenos
Cerhenice – Sváteční půlnoční mše se v kostele sv. Jana Nepomuckého uskuteční 24. prosince od 22 hodin. Doprovodnou hudbu zajistí ředitel základní školy, letitý učitel hudby Luděk Kinkal. Nebude chybět audiovizuální přenos na obrazovky před kostelem, tepelné zářiče ani teplé občerstvení.Do Chotutic míří Argema
Chotutice – 27. prosince zahraje Argema a Telegraf v Chotuticích. Na kapely se můžete těšit v kulturním domě od 21 hodin.

Představí české i německé Vánoce 19. století
Kolín – Do 7. ledna je v Červinkovském domě k vidění výstava Vánoce v měšťanském domě. Přijďte do slavnostně laděných interiérů vonících jehličím a cukrovím. Instalace přibližuje vánoční obyčeje 19. století v městské společnosti. Právě v tomto období se začaly profilovat do podoby, jak je známe dnes. Návštěvníci uvidí tehdejší způsoby zdobení vánočního stromku, který do českých zemí přinesl z Německa na počátku 19. století Jan Karel Liebich, ředitel tehdejšího Stavovského divadla. K vidění bude slavný Alšův betlém, dobové pohlednice či hračky. Neodmyslitelnou součást vánočních svátků tvořila specifická kuchyně se zvláštními pokrmy a cukrovím. Návštěvníci se seznámí s kulturou stolování a v kuchyni uvidí přípravu vánočního cukroví. Část výstavy se věnuje tradicím německého obyvatelstva, jež bylo součástí tehdejších českých měst.

Vánoce ve skanzenu
Kouřim - Ve skanzenu se do 30. prosince můžete seznámit s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do Tří králů. Instalace v chalupě z Budče přibližuje atmosféru přástek s tradičním pohoštěním. Adventní čas připomínají také různé způsoby věštění a tajemné obchůzky maškar – Barborek, Ambrože a Lucek. Ve světnici domku z Krchleb se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky. V rychtě z Bradlecké Lhoty si prohlédnete svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování. Instalace v domě z Jílového vás seznámí s dnes téměř zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří.

Živý betlém v parku
Kolín - Na Boží hod se chystá živý Betlém v Komenského parku. Od 14 hodin si budete moci prohlédnout betlémskou stáj, živá zvířata, zhlédnout vánoční divadelní scénku, zazpívat si koledy, občerstvit se vánočkou a horkými nápoji a odnést si domů betlémské světlo.