„Nemluvím o likvidaci asi 25 centimetrů souvislé vrstvy hrabanky, tím došlo k oslabení systému a následky nyní shledáváme,“ řekla Kolínskému deníku Třísková.

S jejím tvrzením však nesouhlasí vedení města. „Hrabanka se nikdy z parku neodvážela,“ řekl místostarosta Milan Paluska. Vysvětlil však, že podloží parku se během posledních let změnilo.

Na vině je mimo jiné orkán Kyrill, který republiku zasáhl před deseti lety. Právě on poškodil park a při každém dalším náporu větru padají větve či rovnou celé stromy.

Suché počasí zeleni v parku také nepřispívá. Právě sucho posledních let zapříčinilo prosychání bříz, a to nejen v městském parku, ale také v širokém okolí.

Místostarosta přiznal, že z parku vlivem kácení mizí asi dvacet stromů ročně. Jde však právě o stromy suché nebo poškozené, které by mohly být nebezpečné pro návštěvníky parku a hrozí jejich pád.

V zájmu města je však park zachovat a vedení Peček si uvědomuje, že je třeba stromy v parku obnovovat ve velké míře.

Co se týče podloží parku, o to se snaží město starat dlouhodobě. „Tráva, která se v parku seká, se mulčuje a zůstává na místě,“ řekl Milan Paluska a dodal, že ani spadané listí se z městského parku většinou nevyfoukává. K vyfoukávání dochází pouze z cest, kudy chodí lidé. Jinak nikoli.

Místní měli možnost se informace o kácení stromů v parku dozvědět na schůzce s Hanou Pokornou z odboru životního prostředí a pracovníkem výškových prací na kácení stromů.

„Veřejnosti zde bylo odborně vysvětleno proč usychající stromy nebo stromy napadené lýkovcem musejí být odstraněny, aby neohrožovaly bezpečnost lidí v parku,“ řekl účastník schůzky Michal Müller, který také chápe, že do budoucna budou muset být ještě některé dřeviny odstraněné a zůstanou zdravé a systémově vybrané tak, aby tvořily koncepci parku a vedle nich budou vysázené další nové dřeviny.

Park na sociální síti

Na sociální sítí facebook vznikla stránka Pečecký park, která informuje o sepsané petici a dává prostor všem zájemcům se vyjádřit. Podle zakladatelů stránku profil vznikl proto, aby informoval veřejnost o dění v městském parku. Ti pak vyzývají návštěvníky stránky ke slušné diskuzi či vyfocení a napsání nápadů a postřehů.

Velké debaty se však na této stránce prozatím neobjevily. Mnoho obyvatel města však využilo možnosti sdílet příspěvky a na svém profilu dalo ostatním vědět právě o petici, která má za cíl zachránit zeleň v městském parku nebo o článcích v tisku. Podle počtů sdílení je vidět, že lidem na městském parku opravdu záleží. Jan málo z nich se však veřejně vyjádří.