„Je tam jen bahnitá cesta, chybí schody, starší lidé se tam za špatného počasí často ani nedostanou, chybí informace o památce,“ popsal situaci místostarosta Michael Kašpar.

S tímto popisem souhlasí i lidé bydlící v okolí. „Od Labe je k Práchovně opravdu ošklivý přístup. Je to cesta, kde by člověk, který to nezná, čekal spíš černou skládku, než že je to spojnice k velmi zajímavé památce, která slouží i jako rozhledna,“ podotkla Jana Zavoralová.

Město chce v těchto místech vytvořit s největší pravděpodobností kamenné schody, prostě něco, co se bude k Práchovně hodit, přidat zábradlí, nahoře vhodné posezení a velkou informační tabuli vypovídající o historii tajemstvím opředené věže Práchovna, její současné otevírací době i o historii Zálabské skály jako celku.

Projekt zatím ještě hotový není, ale měl by být co nevidět. „Budeme to řešit ve spolupráci se spolkem Zálabská skála,“ uvedl místostarosta.

Město by podle slov Michaela Kašpara rádo na celou akci získalo podporu z letošního ročníku grantového programu automobilky TPCA Partnerství pro Kolínsko.
J ak místostarosta doplnil, přístupová cesta k Práchovně je samozřejmě menší projekt, než byla třeba rekonstrukce teras za městským společenským domem, na niž město také získalo podporu od automobilky, ale rozhodně má smysl.

Nová stezka například nasměruje lidi, kteří tuto lokalitu třeba ani neznají, k její návštěvě. „Je to zajímavá, unikátní věc – nejen Práchovna, ale i celá lokalita Zálabské skály,“ podotkl místostarosta.

Cestu zhruba 50 metrů od mostu kolem výměníku MTH někteří Kolíňáci ani neznají. „K Práchovně? K té se chodí z Brankovické ulice, ne?“ reagoval například Miloš Záklasník. „Jednou jsme tím směrem od Práchovny nakoukli,“ popsala Michaela Šimůnková, která byla u Práchovny se svou dcerkou na jedné z tradičních akcí, které se zde konají.

Hudební festival Kmochův Kolín totiž tradičně začíná jinde než na nějaké hudební scéně. Právě u věže Práchovny se scházejí děti z kolínských mateřských škol, aby byly slavnostně pasovány nejen na školáky, ale i na budoucí čtenáře, a tím na panoše Družiny kolínských draků. Oblíbená akce bývá v režii Městské knihovny Kolín a tradičně se těší velkému zájmu dětí a rodičů. Tradičně pasování doprovází skupina historického šermu a dobové hudby Páni z Kolína. „Práchovna je pro podobné akce vynikající kulisou,“ připomněl vedoucí a zakladatel Pánů z Kolína Miroslav Horáček.

Práchovna dnes slouží jako rozhledna a přístupná je v turistické sezoně květen až říjen první a třetí pátek v měsíci, případně lze věž navštívit i mimo běžnou otevírací dobu na základě objednávky přes městské informační centrum. Z vyhlídkové plošiny je krásný výhled na historické centrum Kolína, za dobré viditelnosti jsou vidět Železné hory a Krkonoše.