S úsměvem na tváři převzala Anna Reichlová z tábornického spolku Oregon od Lepšího místa symbolickou lopatu s červenou mašlí pro realizaci stavebních snů.

Z celkového počtu dvanácti projektů se v závěrečném duelu setkal projekt táborníků a Mysliveckého spolku Kolín s názvem „Zázemí pro mladé přátele přírody.“ Přičemž souboj to byl vskutku těsný! Podlaha ve společné tábornické klubovně obdržela 1514 hlasů a zázemí pro mladé přátele přírody 1474.

Soutěž odstartovala pod heslem „Řemeslo je cool“ v pondělí 22. října. V projektu hlasovalo 3594 lidí, což je úctyhodných 11 procent obyvatel Kolína, uvedla Lucie Kolková za Lepší místo.

„Chtěla bych moc poděkovat nejen za sebe, ale i za spoustu dětí, které tu podlahu v klubovně maximálně využijí. V klubovně se střídají čtyři spolky, každý den zde mají schůzky. Teď v zimě jsou tam velmi nevyhovující podmínky. Díky podlaze vznikne nový prostor, který využijeme i o víkendech. Může zde probíhat spousty workshopů, akcí a různých schůzek,“ uvedla zástupkyně výherního projektu Anna Reichlová. „A myslivcům slibuji, že se budeme určitě zapojovat i do nějakých jejich aktivit, a navážeme spolupráci tímto směrem,“ dodala.

Kolínská chytrá klíčenka
Kolínská Chytrá klíčenka získala další ocenění

Na slavnostním vyhlašování promluvili i sponzoři a lidé, kteří se na uskutečňování projektu zasloužili. „Chtěl bych poděkovat klukům a všem, kteří se na tom podíleli, všichni dobře vědí, že TPCA podporuje mnoho projektů. A proč zrovna tento projekt? My se už dlouho jako automobilka, snažíme podporovat technické vzdělávání,“ dodal Tomáš Paroubek, který zde zastupoval společnost Toyota Peugeot Citroën Automobile.

Společnost je důležitým partnerem a sponzorem. Dodala zafinancování na rozjezd a poskytla počítačové vybavení pro kolínskou stavební školu, na kterémpak mohli kluci vytvářet vlastní návrhy i kalkulace. „Do hlasování jsme pustili dvanáct projektů, kluci spočítali, jestli jsou projekty schopni v rámci sto tisíc zrealizovat,“ uvedl za Lepší místo Petr Steklý.

Jedním z cílů soutěže byla snaha podpořit a více zviditelnit řemeslo, které je na trhu práce velmi podstatné. Důležitým faktem je i to, že si mladí kluci vyzkouší jaké to je ve skutečnosti reálně naplánovat, zrealizovat a dokončit stavební projekt. „Kluci se zapojovali tím, že byli velmi aktivní. Snažili se hledat komunity, motivovali je, pomáhali s facebookovou kampaní,“ řekla Lucie Kolková.

Zlověstně vypadající čerti pobláznili kolínské Futurum.
OBRAZEM: Krampus čerti totálně ucpali nákupní centrum Futurum

„V celkovým projektu se mi líbilo, že zveřejním své obory a že jsme se na vlastní oči mohli podívat, jak to ve firmách probíhá,“ doplnil Honza, jeden z pracantů Jonášovy party, který je vystudovaným elektrikářem na SOŠ a SOU stavební Kolín. Svůj názor uvedl za partu i elektrikář Dominik: „Nejvíce mě na projektu zaujalo to, že jsme poznali naše sponzory, kteří pomohli spolkům v Kolíně s jejich rozšířením.“

Z Jonášovy party se na slavnostní vyhlášení zúčastnili téměř všichni kluci. Jmenovec Jonáš, je vedle šikovného zedníka také nadšený sportovec, a tak se kvůli důležité sportovní akci nemohl dostavit. Z důvodu nemoci se nedostavil ani Petr, jehož oborem je tesařina.

Díky soutěži se kluci naučí propojit své zkušenosti a řemeslné obory, jako je zedník, elektrikář, tesař či instalatér. Bez těchto řemesel by se žádná stavba neobešla. „Jsem moc rád, že jsme se dostali do fáze, kdy v Kolíně má takovýhle projekt úspěch,“ vyjádřil se druhý místostarosta Kolína Michal Najbrt. „Kvalifikovaná síla na trhu práce velmi chybí, děkuji za tento projekt,“ dodal.

Celkové pořadí

1. Podlaha ve společné klubovně – ČTU-T.K. Oregon, p.s & další (1514 hlasů)
2. Zázemí pro mladé přátele přírody – ČMU, z. s. - okresní myslivecký spolek Kolín (1474 hlasů)
3. Ať to sviští na cvičišti – Psí útulek Kolín (1299 hlasů)
4. Klubík roste s námi – MC KidzTown dětský klub (1279 hlasů)
5. Toalety SKIPS – Junák – český skaut, 1. středisko Kolín, z. s. (1032 hlasů)
6. Rekonstrukce střechy a kotců pro psy - Základní kynologický klub Kolín – Borky (963 hlasů)
7. Vjezd a vrata do prostor Muzea československé armády – Klub vojenské historie ČSLA (854 hlasů)
8. Rekonstrukce přírodní tribuny areálu – Štítarský SK, z.s. (587 hlasů)
9. Dřevěné chatky pro sportující mládež – LTC Kolín – tenis club (570 hlasů)
10. Už nikdy nebezpečný balkón – Klub vodních sportů Kolín – Sandberk (423 hlasů)
11. Opěrná zeď – SK volejbal Kolín (341 hlasů)
12. Oprava části střechy muzea Československé armády – Klub vojenské historie ČSLA (116 hlasů)

Česko zpívá koledy u chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně.
Kolíňáci zpívali koledy s Deníkem tentokrát u chrámu sv. Bartoloměje