Rituál vyhazování odpadků do kontejnerů se v Českém Brodě často stává adrenalinovým zážitkem. „Pořád se tu něco válí, občas je to doslova překážková dráha,“ láteří jeden z obyvatel sídliště.

A skutečně. Zbytky jídla, různé papíry, oblečení nebo rovnou celé pytle s odpadky, to vše se válelo kolem kontejnerů na českobrodském sídlišti při naší návštěvě. „A to je to dneska ještě celkem dobré, jindy to bývá horší,“ upozorňoval Jan Král a pokračoval. „Třeba manželka sem odmítá chodit,“ prozradil.

Místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný, který sám na sídlišti bydlí, se s ostatními obyvateli ztotožňuje. „Můj názor je pouze jeden a to ten, že je to nedůstojné lidí 21. století a kultury, ke které se chceme hlásit,“ uvedl. Není to však jen problém sídliště. „Nepořádek u kontejnerových míst se nejvíce vyskytuje právě na sídlišti a také v obci Štolmíř u prodejny potravin,“ konstatovala zástupkyně ředitele Technických služeb Český Brod Milada Marková.

Odpadky podle místních z kontejnerů rozhazují děti, které si v nich hrají, nebo lidé, kteří chodí prohrabávat kontejnery. „Proti takovým nešvarům se bojuje velice těžko, protože konkrétního viníka musíte chytit za ruku. Samozřejmě to mají v náplni práce strážníci Městské policie, ale ti nemůžou být všude,“ přemítá českobrodský místostarosta Jakub Nekolný.

Vše tedy podle něj záleží i na přístupu ostatních obyvatel sídliště. „Když se je někdo necítí okřiknout, prosím, nechť neprodleně kontaktuje Městskou policii,“ řekl místostarosta.

Podle českobrodské vyhlášky je majitelem odpadu do doby vyhození do popelnice občan, který podle ní má udržovat i čistotu v okolí sběrných nádob. „Myslím, že platím dost velké poplatky na to, aby to tu udržovali čisté, nebo si mám vzít smetáček a lopatku a jít sem uklízet ten bordel za ostatní,“ rozohnila se jedna z obyvatelek sídliště.

„Ve sběrných nádobách je již odpad ve vlastnictví města Český Brod a pro něj svoz komunálního odpadu i třídění odpadu zajišťují Technické služby včetně případného úklidu,“ dodal Jakub Nekolný. Kdo ale pozná, zda byl odpad již v nádobě a někdo jej z něj vyndal, nebo ho tam ani nedal? „Je mi prostě zle z těch, kteří po sobě zanechávají takový svinčík,“ podotkl Nekolný.

Technické služby se prý pořádek snaží udržet. Kontejnerová místa se podle Milady Markové z Technických služeb uklízejí i čtyřikrát v týdnu. "Ze strany Technických služeb se dělá maximum pro udržení pořádku, ale je také nutná spolupráce občanů a Městské policie,“ uzavřela Milada Marková.

Martin Šnajdr