Imatrikulační certifikát slavnostně podepsali člen předsednictva spolkové rady Miroslav Kulhánek, laureátka Osobnosti Kolína, učitelka Jarmila Pavlíčková, člen spolkové rady Jaroslav Kupr a člen velké výroční poroty Jan Jedlička. Do rukou úřadujícího laureáta Jiřího Šafaříka ho poté předl laureát předchozího roku, ředitel stavební školy a předseda tenisového klubu Jindřich Synek, který ve svém slovu zmínil význam Jiřího Šafaříka jako zakladatele Kolínského Big Bandu.

Procedura udělování výročních cen se mlže někomu zdát zdlouhavá. Spolkový předseda Aleš Zahajský k tomu ale říká, že tento čas pomáhá porotcům k mnohem větší objektivitě při výběru z nominovaných kandidátů.

Jiří Šafařík byl v předchozích letech městským zastupitelem i kandidátem na starostu. Jako stavitel se podílel na řadě významných budov v Kolíně, například na stavbě katastrálního či finančního úřadu, dozoroval výstavbu Tesca i OBI. Nejvíce lidí Jiřího Šafaříka zná coby legendárního dirigenta Kolínského Big Bandu. Letos na jaře to bylo 18 let, co se odehrály úplné začátky tohoto hudebního tělesa. Nejprve používal název Swingband 99 a hrál především skladby proslavené orchestrem Glenna Millera.