Soutěž zatím vyhlášená není, co vše by měla obsahovat a jak by si Kolíňáci Jiráskovo náměstí představovali, hodlá radnice řešit společně s nimi. Setkání s obyvateli se uskuteční v pondělí 16. září od 17 hodin přímo na místě.

„Podobně, jako když se připravovala soutěž na Komenského park, bude na Jiráskově náměstí stánek, v němž si chceme popovídat s lidmi, podchytit názory občanů,“ říká starosta Michael Kašpar s tím, že bude také možnost vyjádřit se v anketě.

Na setkání bude přítomen městský architekt David Mateásko, který představí koncepci revitalizace, zástupci městského úřadu i vedení města. To již řeší například návaznost aktuálně revitalizované Zálabské skály právě na centrum Zálabí na Jiráskově náměstí.

To bylo kdysi dávno návsí vsi jménem Mnichovice, kterou dnes připomíná už jen název jedné z ulic a základní školy. Ves se stala součástí Kolína v roce 1410 a postupně se proměnila v zálabské předměstí. Ve 20. století se tam hodně bouralo, zanikla celá západní fronta domů, na jejichž místě je dnes parkoviště. Dochovaly se zajímavé městské domy se secesními prvky.