Zeptali jsme se milovníků tohoto sportu z Kolínska, zda již letos byli na vodě a zda jsou alespoň některé řeky sjízdné.

„Na vodě jsem letos ještě nebyl," řekl František Pašek s tím, že příští týden se chystá na sjíždění řek v Rakousku. Na české řeky se tedy nechystá, ale prozradil, že sjízdné jsou větší řeky jako Vltava nebo Sázava. „Jet se dají s občasným přetahováním mělčin," vysvětlil. 

To, že je sjízdná Vltava, potvrdil také Tomáš Kučera, který na řece strávil celých pět dní. 

O sjízdnosti Sázavy však zapochyboval kolínský vodák Zdeněk Uhlíř. „Jezdím do Zruče nad Sázavou a řeka je dost suchá," řekl. Vltava je podle jeho slov zatím sjízdná. „Kamarádka byla na Otavě a říkala, že ta se s obtížemi sjet dá," dodal ještě Zdeněk Uhlíř. On sám se účastní vyjížděk dračí lodě z loděnice Fortuny Kolín, ta vyjíždí navzdory horkému počasí na Sandberk a zpět.
Richard Pásler byl s partou na Otavě. „Sjížděli jsme ji od Čepice až skoro do Písku," popsal úsek řeky, který jeli. Cestou se prý nedal sjet skoro žádný jez. „Prostě přes něj nepadala voda," vysvětlil s úsměvem.

Vodní turisté tedy letos zrovna moc možností, kam vyrazit splout řeku. Jsou však ohrožení také sportovci, kteří se vodáctví věnují závodně? Podle Zdeňka Uhlíře prý ne. „Závody jsou na velkých řekách, kde jsou umělé kanály," vysvětlil. Závody tedy zatím zrušené nejsou.