„Máme prakticky vyprodáno, je tu pár posledních kousků,“ řekli v prodejně v Tovární ulici. Po desítkách kusů klasických žárovek měli včera ještě v ulici Politických vězňů. „Lidé si dělali zásoby, brali je po deseti,“ potvrdil pracovník obchodu.

Podobné zkušenosti mají také v prodejně v Tyršově ulici. „Zákazníci brali místo jedné šest a podobně, tak nějak přiměřeně. Nyní doprodáváme zásoby,“ popsala Blanka Medunová, jež se přiznala, že sama je také příznivcem klasických žárovek. „Úsporky nejsou světelně příjemné. Za provázky v našem životě holt tahají jiní lidé a už se to týká i takových věcí, jako je světlo,“ povzdechla si.

Podle jejích slov by určitou variantou pro lidi, jimž úsporky vadí, mohla být led světla, známá dnes ze svítilen, zahradních svítilen či z automobilů. Mají značnou svítivost, ale jak jejich světlo bylo člověku pro oči příjemné, kdyby u nich měl x hodin pracovat, toť otázka.

Lidem se nelíbí, když je někdo nutí používat něco, co nechtějí. „Když si chce někdo používat úsporky, je to jeho právo, ale někdo je prostě rád nemá. Mně vadí jejich světlo, jsou drahé jak čert a že vydrží mnohem déle než klasické? To je lež jak hrom! Místo desetikoruny zaplatím přes stovku a výsledek je ubohý,“ zlobí se Kolíňačka Marcela Křižíková. „Jasně. Za chvíli zakáží prodávat housky po koruně a budeme si muset povinně kupovat za patnáct korun nechutné oschlé bagetky,“ shrnul Josef Mráz. „Úsporky by sice měly vydržet déle, jenže to déle je, řekněme, dvojnásobek a cena je deseti až dvacetinásobek! To že se mi má vrátit na úspoře elektřiny?“ komentoval Luboš Staněk.

K nepříjemnému světlu a vysoké ceně se přidává ještě další zápor úsporných žárovek. Z některých stran zaznívají hlasy o jejich neblahém vlivu na lidské zdraví. Na rozdíl od klasických vláknových žárovek v nově povinných úsporných vzniká světlo za pomoci jedovaté rtuti v podobě relativně lehko vdechnutelných par.

Hovoří se o toxických luminoforech či o tzv. stroboskopickém jevu, tedy možnosti bolesti hlavy, závratí či nevolností po delším pobytu v prostoru osvětleném úspornými žárovkami. Jádrem problému by měl být fakt, že úsporné žárovky blikají podle rytmu síťového kmitočtu. Někteří odborníci prý také úsporkám naměřili elektromagnetickou radiaci.

Na druhou stranu by prý používání úsporek mělo snížit emise skleníkových plynů až o 15 milionů tun ročně.