Gymnázium Kolín v těchto dnech prošlo základním posouzením, co se týká krovů a klempířských prvků. Jak uvedl místostarosta Michael Kašpar, bude se muset část doplnit, ale není to nic zásadního.

„Přišlo se na statické poškození jednoho z vikýřů směrem k nemocnici. Ten se musí staticky zajistit, ale také by to nemělo být nic zásadního, je to menší vikýř s jedním okénkem,“ popsal místostarosta.

Současně si také odborníci odsouhlasili techniku opískování fasády. „Udělaly se vzorky, několik různých alternativ, odborný dozor i památkáři byli přítomni a odsouhlasili, jakým způsobem se bude čistit stará fasáda, tedy ta část, která zůstává,“ dodal Michael Kašpar.

Co nejdříve by se mělo už stavět další lešení směrem do Masarykovy ulice a začne samotné čištění. „Máme od firmy přesný harmonogram prací. První etapa, která je nyní pod lešením, by měla být hotová do konce srpna, ale v mezidobí, už začátkem srpna, začne i druhá etapa, v září pak třetí etapa. Kompletně hotovo by mělo být do konce listopadu,“ popsal místostarosta. „Mělo by se to stihnout, vše máme v souladu s harmonogramem a zatím jsme s firmou spokojeni, pracuje tak, jak jsme si představovali,“ dodal.

Rekonstrukce českobrodského gymnázia je zatím ještě ve fázi, kdy Středočeský kraj administruje smlouvu s firmou, která vyhrála výběrové řízení. Ředitel školy Ivo Kocum očekává podpis každým dnem, a to už dost netrpělivě, protože by samozřejmě rád, aby se začalo co nejdříve a alespoň něco se stihlo ještě během prázdnin.

„Do října příštího roku se tu má prostavět bezmála 38 milionů,“ předeslal ředitel gymnázia. Konec konců, příští rok má Gymnázium Český Brod výročí 100 let od svého založení. Velké oslavy jsou naplánované na první říjnovou sobotu příštího roku. „Do té doby chci mít rekonstrukční práce hotové,“ říká Ivo Kocum.

A je jich naplánováno opravdu hodně. Nejsou to nepotřebné výstřelky, budova už po rekonstrukci opravdu volá.

Pracovat se bude celkem v osmi oblastech. Jednou ze základních je vlhkost. „Domu je zle, vlhne zespodu,“ říká ředitel. Bude tedy třeba budovu obkopat a udělat svislé a vodorovné izolace. A pokud možno co nejdříve, budova už podehnívá. Při té příležitosti se bude dělat repase kamenného soklu, který je vytvořen z žehrovického pískovce. Kolem budovy je jeho stav ještě jakž tak, ale u vchodu už se pískovec sto letech po dokončení budovy přece jen začíná drolit.

Pracovat se bude i na střeše. Odstraní se hliník a nahradí jej tašky bobrovky tak, jak je budova mívala dřív. Zevnitř se pak střecha zateplení. „Myslí se už dopředu, takže tam budou střešní okna a jednoho krásného dne se udělá vestavba, aby se získaly další učebny,“ dodal ředitel školy.

Součástí rekonstrukčních prací na budově bude i výměna všech oken a dveří kromě vstupní fortny, která je vysloveně pod památkářským dohledem. Samotná budova gymnázia není památkově chráněná, ale stojí v památkové zóně města. Když se vymění okna, ovlivní se režim vzduchu a jeho cirkulace, takže bude potřeba udělat vzduchotechniku a rekuperaci.

Co škola také potřebuje, je zateplení k nevytápěným prostorům. Má vlastní tělocvičnu, která je podsklepená, a toto sklepení není zateplené. Výsledkem je, že tělocvična v zimě odspoda podmrzá, což je nejen nepříjemné, ale znamená to i zvýšené nároky na vytápění. Poslední úpravou na budově bude pak rekonstrukce hromosvodu a zemnící soustavy.

Co přijde na řadu jako první, je ještě otázkou dohody s firmou. Mohla by to být například výměna oken. Českobrodské gymnázium jich má více než 200, přesto by se to nechalo skloubit s výukou a pracovat i v podzimních měsících. Co už ale podle ředitele Ivo Kocuma půjde s výukou hůře skloubit, je například instalace vzduchotechniky. Při té se bude muset pracovat na všech 54 komínech a větracích šachtách.